Oční jóga vám pomůže se suchýma a unavenýma očima a možná i vylepší zrak
Syndrom suchého oka dnes pokládáme za jednu z civilizačních chorob. Přispívá k němu prašné prostředí našich měst, stále větší nároky, které na svůj zrak klademe, klimatizace na pracovištích a mnoho dalších vlivů.
Obsah
Ti z nás, kteří pracují s počítačem, přitom zapomínají mrkat a oko není zvlhčováno slzným filmem. U žen jsou rizikovým faktorem také změny, způsobené užíváním hormonální antikoncepce či obdobím klimakteria. K ohroženým skupinám patří lidé s hypertenzí, astmatici a také lidé s poruchami imunitního systému.
Takzvané suché oko se projevuje pálením nebo řezáním očí, tlakem za očima, někdy až zarudnutím, pocitem cizího tělesa a dokonce světloplachostí. Pokud jde o lehčí formu obtíží, nepotřebujeme navštěvovat lékaře. Ulevit nám mohou vhodné oční kapky bez konzervantů, které by nám oči naopak vysušovaly a také pravidelné oční cvičení.
Pokud zařadíte oční jógu mezi pravidelné každodenní činnosti, pomůže vám nejen zbavit se projevů syndromu suchého oka, ale také dokáže předcházet dalším očním obtížím, zachovává dobrý zrak a udržuje oči dostatečně silné, aby nepodléhaly únavě.
Oční jóga dokáže pomocí procvičení očních svalů a svalů kolem očí uvolnit napětí, které v nich vzniká dlouhým čtením a hleděním do monitoru či displeje. Toto cvičení naše oční svaly posiluje, uvolňuje a prokrvuje. Díky němu se stávají silnějšími a pružnějšími.
Oční jóga a krátkozrakost
S oční jógou přišel na přelomu devatenáctého a dvacátého století americký lékař William H. Bates. Propagoval ji však původně jako prostředek pro léčení krátkozrakosti bez brýlí. Kvůli tomu se nesetkal s přílišným pochopením, a dokonce byl i propuštěn ze zaměstnání.
Původní oční jóga byla založena zejména na psychické relaxaci. Oční cviky samotné postupně přidávali Williamovi následovníci. Nakonec bylo spojení relaxování a cviků to, co přineslo kýžené výsledky. Naše oči totiž stárnou pomalu s námi a oční jóga dokáže tento proces výrazně zpomalit, ostatně jako každé správně zvolené cvičení.
Ovšem William nedoporučoval vůbec nosit brýle, jen cvičit tuto jógu. Lékaři tenkrát ani dnes s takovým přístupem nesouhlasí, protože to může přinést řadu problémů, jako jsou nepříjemné bolesti hlavy, pocity pálení a řezání v očích, bolesti za nimi apod.
I dnes ovšem mnoho lidí sahá k oční józe jako k prostředku léčby krátkozrakosti. Skutečně výrazné účinky v tomto směru nebyly doposud spolehlivě prokázány, přestože mnoho lidí tvrdí, že jim jóga pomohla, zato v prevenci a léčbě syndromu suchého oka funguje zcela bez debat. Oko je totiž sval jako každý jiný sval v našem těle, a proto mu pohyb a cvičení stejně tak prospívá.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Jak poskytnout očím lepší podmínky
Pro naše oči je důležité denní světlo a moc jim nesvědčí umělé osvětlení a dlouhovlnné záření z počítačů. Proto je pro nás mnohem lepší, pokud možno pracovat přes den, za slunečního svitu. Pokud už musíte pracovat pod umělým osvětlením, nejlepší jsou plnospektrální zářivky, které se co nejvíce blíží slunečnímu světlu. Nezapomínejte také pravidelně větrat.
Hodně z nás používá k práci počítač, který je pro oči velkou zátěží a také je unavuje. Tento nepříznivý vliv můžeme ovšem minimalizovat několika jednoduchými zásadami:
- Vzdálenost očí od monitoru by měla být 70-90 centimetrů
- Oči by měly být v úrovni horní třetiny displeje
- LCD monitory jsou díky větší stálosti obrazu pro naše oči přívětivější než starší CRT monitory
Když se intenzivně soustředíme nebo upíráme oči na monitor, zapomínáme mrkat. Tak dochází ke ztenčování slzné vrstvy a horší výživě rohovky, což vede většinou k nepříjemným pocitům a pálení očí. V těchto případech se hodí naučit se mrkat pravidelně bez námahy a soustředění.
Pokud zapomínáte mrkat, pomůže vám následující cvičení. Několikrát k sobě silně přitiskněte víčka. Pak uvolněně mrkejte v rytmu dechu. Třeba šest mrknutí v nádechu a šest během výdechu. Takto cvičte minutu.
Regeneraci očí také napomáhá vystavit tvář se zavřenýma očima slunečnímu svitu a chladná voda, kterou si oči omyjete.
Jóga – oční cviky
Cviky oční jógy provádějte vždy bez brýlí, hlavu držte při každém cviku zpříma, pohybujte pouze očima.
Uvolnění krční páteře
Před samotným cvičením si uvolněte krční páteř a nechte odpočinout své oči. Za tímto účelem zavřete oči a kývejte hlavou dopředu, dozadu, zprava do leva a pak kružte. Spodní část krční páteře ještě více uvolníte kroužením ramen dopředu a potom dozadu. Všechny tyto cviky opakujte alespoň 15x každý z nich.
Jednoduché cviky oční jógy
- Hlavu držte v přímé poloze a pomalu pohybujte očima nahoru a dolů. Cvik opakujte 10x.
- Hlavu držte v přímé poloze a pomalu pohybujte očima, co nejvíc to jde doprava a doleva. Cvik opakujte 10x.
- Trošku složitější může být šikmý pohled do úhlopříčky. Pohybujte očima z pravého horního rohu do levého dolního rohu a naopak. Cvik opakujte 10x.
- Kružte očima po směru hodinových ručiček 5x a potom proti směru, také 5x.
- Během cviků můžete mít oči otevřené i zavřené. Pokud je zavřete, můžete si zároveň při cvičení oči i masírovat.
Složitější cviky oční jógy
Abeceda – opakovaně opište očima v prostoru před sebou jakoby velké H. Začínejte vždy vlevo dole a končete vpravo dole. Podobný postup zopakujte při vypisování A.
Obálka – Očima vypisujte v prostoru před sebou tvar obálky. Začněte vlevo nahoře, pokračujte dolů doprava, nahoru doprava, a nakonec dolů doleva. Po několika opakováních postup obraťte a začínejte dole vlevo.
Hodiny – Se zavřenýma očima si představte, že sledujete veliký ciferník. Pomalu pohybujte očima po jednotlivých číslicích. Nejprve několikrát po směru hodinových ručiček, potom několikrát proti němu.
Ostření – V natažené ruce držte svisle tužku. Zaostřete na její horní konec a pomalu ji rukou přibližujte. Přitom pořád ostřete na její konec. Alternativou tohoto cviku je přeostřování z konce tužky na předmět ve větší vzdálenosti – nejméně 5 metrů. Například z tužky na schránku za oknem. Po pár opakováních oči zavřete na několik vteřin a pak cvičení v sérii opakujte.
Centrální fixace – Ke cvičení na zjasňování zraku potřebujete psaný text. Soustřeďte svůj pohled na jedno slovo v řádku onoho textu. Chvíli se na něho soustřeďte, pak zavřete asi na 20 vteřin oči a představujte si, že je slovo výraznější než zbytek textu. Pak oči otevřete a cvik opakujete asi po dobu 3-5 minut.
Po cvičení si musíte oči zase pěkně uvolnit. Zakryjte si je dlaněmi tak, aby byly schované, ale dlaně se jich nedotýkaly. Nikudy nesmí pronikat světlo. Myslete na hezké věci a uvolněte se aspoň na 3 minuty.
Co když nemáte na cvičení čas?
Oční jógu si ovšem můžete také docela dobře zacvičit při obědě, v tramvaji nebo autobuse.
Koulení očima – Seďte s narovnanou páteří, zhluboka dýchejte a dívejte se s uvolněnými očními svaly. Upřete pohled na strop bez pohybu hlavy. Pak očima opisujte co největší kruh po směru hodinových ručiček. Při tom ostřete na předměty, které vidíte na periferii. 3x opakujte, pak zavřete oči a relaxujte. Poté můžete cvičení opakovat.
Přesouvání ostření – Uvolněte se a zhluboka dýchejte. Dejte si před sebe ruku, sevřenou v pěst s palcem, který směřuje vzhůru. Pohled fixujte na palec. Ten pak pomalu přibližujte k nosu až do bodu, kdy už ho neuvidíte úplně ostře. Několikrát se hluboce nadechněte, začněte palec zase oddalovat a při tom ho fixujte pohledem. Cvik opakujte 10x.
Pohled do dáli – Vyberte si nějaký vzdálený objekt a upřete na něho zrak. Snažte se ho vidět co nejjasněji, ale svaly na tváři a svaly oka mějte uvolněné. Zhluboka se nadechněte a pomalu svůj zrak přesuňte na jiný daleký objekt. Představujte si, že vaše oči ten objekt doslova vpíjejí. Pokračujte takto v přesouvání pohledu na různé vzdálené objekty.
Oční jóga: Zkušenosti
Byla jsem na jednom kurzu, bylo to přes víkend a vážně to pomohlo. Na chvilku se mi oči zlepšily, ale nevydržela jsem dost často cvičit, a tak se to vrátilo na původní stav. Teď trochu cvičím a aspoň se to nezhoršuje. To cvičení spočívá hlavně v pohybování očima do stran, nahoru a dolů, po půlobloucích a kružnicích. A taky je dobré sledování velkého černého puntíku na kontrastním pozadí… Zkuste to.
Lucka
http://diskuse.doktorka.cz/kratkozrakost-vyleceni/
Ta oční jóga funguje jen jako prevence, aby se oči nekazily ještě víc. Ne v případě, když už člověk dioptrie má a snaží se je snížit. Navíc se s očima musí cvičit opravdu pravidelně a poctivě + dodržovat další zásady jako nenamáhat oči PC, televizí apod. A pokud má člověk kazivost očí vrozenou, tak i přesto se budou oči zhoršovat, jen pomaleji.
opinka1
http://www.omlazeni.cz/derovane-bryle-ocni-54-376782-0.html
Do oční jógy jsem se vrhla hned následující den. A kolegu Jakuba od vedlejšího stolu jsem zřejmě uvedla do rozpaků. Chvíli si myslel, že po něm házím očima, hned potom že je před ním obracím v sloup.
Co jsem přitom zjistila? Zjistila jsem, že pokud si zacvičíte oční jógu tehdy, jsou-li vaše oči už unavené a bolí, nebude to moc platné. Ale jako prevence to asi bude mít něco do sebe. Už celý týden se únava nedostavila a já se můžu večer kouknout na film, aniž bych musela mžourat na titulky.
Redaktorka Eva Soukupová
http://zena-in.cz/clanek/ocni-joga-pomohla-nam
A co říká na oční jógu jako na prostředek vyléčení dioptrických vad lékař?
Pokud je dioptrická vada plusová, tak Vám cviky na posílení akomodace pomohou potřebu brýlí oddálit. U mínusové vady cviky neublíží, ale nepomohou. Při celodenní práci na PC je nutná správná ergonometrie práce. Tzn. každou půl hodinu se na pár minut zahledět do dálky a očím tak ulevit. Pro regeneraci slzného filmu je navíc vhodné aplikovat umělé slzy.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX, Pardubice
http://www.emimino.cz/poradny/ocni-joga/