Nedostatek vápníku způsobuje nebezpečné křeče
Pokud nám vápník v těle příliš klesne, je to vážný problém, který může přinést četné komplikace. Vápník je pro naše fungování totiž zcela nezbytný a zejména se vzrůstajícím věkem ho v organismu ubývá, protože se z potravy bez problémů vstřebává zhruba do 35. roku života.
Obsah
Hladinu vápníku pomáhají řídit hormony
Vápník se v našem těle nachází hlavně v kostech a kosti jsou také jeho zásobárnou. Kromě toho máme vápník také v krvi – polovina je tam volně a druhá polovina je vázaná na bílkoviny. Koncentrace v krvi je řízena velmi složitě a účastní se toho mnoho faktorů. Množství vápníku v krvi dokáže zvýšit hormon parathormon a vitamín D. Snížit ji naopak umí hormon kalcitonin.
Parathormon zvyšuje hladinu vápníku v krvi tak, že odvápňuje kosti a také zvyšuje tvorbu vitamínu D. Ten pro změnu usnadňuje vstřebávání vápníku z potravy. Kalcitonin působí vlastně opačně k parathormonu – posílá tedy vápník z krve do kostí.
Množství vápníku v krvi však závisí také na funkci ledvin, které vylučují vápník z těla a na množství krevních fosfátů. Čím méně máme v krvi fosfátů, tím více stoupne hladina vápníku a naopak.
Příčiny nedostatku vápníku mohou být
- Snížená tvorba parathormonu
- Nedostatek vitamínu D
- Selhávání ledvin
- Hyperventilace
- Akutní pankreatitida
- Kostní metastázy
- Nadměrné pití alkoholu
- Nadměrné solení (sůl zvyšuje vylučování vápníku)
- Nadměrné a pravidelné dávky kofeinu
- Nadměrná konzumace šumivých nealko nápojů (obsahují kyselinu fosforečnou, která vyplavuje vápník z kostí)
- Nadměrná konzumace kyselinotvorných potravin (způsobují uvolňování vápníku z kostí)
- Některé Léky
Nedostatek vápníku může vést k zástavě srdce
Nedostatek vápníku se nazývá hypokalcémie a projevuje se jako zvýšená dráždivost. Šlachové reflexy jsou při ní zvýšené a objevují se křeče. Ty mohou zasáhnout také dýchací cesty, což může skončit dušením. Podobně postižené je i srdce, takže hrozí poruchy rytmu a zástavy. Dráždivost v trávicím traktu se projevuje průjmy a vzniká problém lámavých nehtů. U starých lidí může nedostatek vápníku způsobit i zmatenost nebo demenci.
Léčba hypokalcémie spočívá v odstranění jejích příčin, pokud je to možné. Vápník se však dá také podat injekčně, pokud to akutnost stavu vyžaduje. Běžnou léčbou a prevencí nižších, ale ještě nikoliv patologických hodnot je zvýšený příjem vápníku ve stravě nebo dodávání formou potravinových doplňků. Je vhodné zároveň dodávat tělu i vitamin D, který zvyšuje vstřebávání vápníku.
Předávkování vápníkem může vzniknout při pravidelných dávkách vyšších než 2,5 g za den. Pak může dojít například k tvorbě ledvinových kamenů a negativně to ovlivňuje vstřebávání některých minerálů, třeba zinku, hořčíku a železa.
Bohatým zdrojem vápníku je
- Mléko
- Sýry
- Jogurty
- Sardinky
- Kaviár
- Želatina
- Sójové boby
- Fazole
- Brokolice
- Lískové ořechy a mandle
- Špenát
- Ovesné vločky
- Tmavé pečivo
- Vaječný žloutek
Nebojte se spojit příjemné s užitečným a mlsejte zdravé ořechy.