Muži mají opravdu také své dny
Začalo to sice jako vtip a reklamní slogan, ovšem mnohé ženy už dávno věděly své. To, co hodně z nás už tušilo, věda v posledních pár letech opravdu prokázala. Někdy jsou bez příčiny protivní, může je bolet hlava, nebo dokonce i břicho a mohou také zadržovat vodu. Ano, i muži prostě mají své dny.
Obsah
Mohou svůj cyklus prožívat intenzivněji
Na toto téma proběhlo několik studií a všechny potvrdily skutečnost, že muže také pronásledují cykly. Nemusí být zrovna měsíční, i když mohou, a muži jsou jimi někdy zmítání dokonce s větší intenzitou než jejich něžnější polovičky. Bouře měnících se hladin hormonů zkrátka snášíme zcela demokraticky nedobře všichni.
Psycholog Jed Diamond prováděl dlouhodobý klinický výzkum, během kterého sledoval právě mužské hormonální stavy a vyslovil tu téměř rouhačskou myšlenku, že ženy nejsou jediné, kdo je řízen hormony. A možná to mají s hormony těžší než ženy. Muži totiž musí čelit kolísání testosteronu prakticky každý den.
Jeho hladina se totiž mění v rámci 24 hodinového cyklu. Nejvíce testosteronu má muž ráno, a čím víc k večeru, tím víc hladina klesá. Proto se také někdy ženy dočkají toho, že „muže bolí hlava“ a raději si zapne večer televizi, než aby se věnovali svým partnerkám.
A mají také něco jako PMS
Kromě těchto denních cyklů však na muže číhají i měsíční cykly, stejně jako na ženy. Jejich průběh je však mnohem individuálnější než u žen, přesto vědci vysledovali, že jsou v určité fázi také postiženi tím, čemu u žen říkáme premenstruační syndrom. Proto mohou muži pociťovat v některých obdobích přecitlivělost, úzkost či frustraci.
Dva cykly však testosteronu nestačí, takže ještě své majitele prohání v závislosti na ročních obdobích. Muži mají totiž například nižší hladinu testosteronu v dubnu a vyšší v listopadu.
http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=53725
Tyto výkyvy potvrdili také norští a dánští vědci z Baylor College of Medicine v Houstonu. Někteří z nich dokonce začali razit pro tyto stavy termín IMS (Irritable Male Syndrome) čili syndrom podrážděného samce, který pochází ze zvířecí říše. Do světa lidí ho přenesl poprvé právě Jed Diamond.
IMS naplno odhalil let na Mars
Asi nejzajímavější kapitola experimentů s mužským hormonálním cyklem je spjatá s projektem Mars500. Experiment německých vědců simuloval let na Mars a právě během něho byly u mužské posádky lodi zpozorovány projevy hormonálního cyklu.
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Posádka byla 520 dnů bez slunečního světla a kontaktu s vnějším světem. Pokus se odehrál v Pozemním experimentálním komplexu v Moskvě. Astronauti měli velmi přísný jídelníček, přizpůsobený podmínkám „letu“ a díky tomu, že byl pro všechny stejný, daly se na posádce lépe sledovat různé fyzické projevy, včetně právě kolísajícího testosteronu.
Ukázalo se, že u mužů kolísá hladina kortizolu, což je stresový hormon, steroidu aldosteronu a testosteronu, což je sexuální hormon. Tyto hormony kolísaly přesně v cyklech po 7, 14 a 28 dnech. Díky tomuto experimentu jsme definitivně zjistili, že lidské tělo funguje trošku složitěji, než jsme si zatím mysleli.
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/i-muzi-maji-sve-menstruacni-dny-prekvapeni-po-letu-na-mars_257748.html
Pro ženy z toho plyne ovšem velmi závažný poznatek. Pokud vašeho drahého „bolí hlava“, nezlobte se na něho. Dopřejte mu teplou koupel a doneste mu čokoládu. Snad díky tomu bude mít on na oplátku větší pochopení pro vaše dny.