Chcete se stát minimalistou? Těchto 5 tipů vám pomůže začít
V posledních několika letech je velmi trendy minimalismus. Mnozí lidé se domnívají, že nemohou podle jeho principů žít, opak ale bývá celkem často pravdou. Nemusíte žít jen s deseti kusy oblečení, ani nemusíte mít v kuchyni jen čtyři hrnky, dvě skleničky a misky na jídlo, abyste o sobě mohli říct, že jste minimalisté. Proto se společně podíváme na to, jak snadno implementovat filozofii minimalismu do vašeho běžného života.
Mnozí lidé si minimalismus spojují s jednoduchostí, strohostí a askezí. Samozřejmě, pokud filozofii minimalismu doženeme do krajnosti, pravděpodobně tak bude tento trend na druhé opravdu působit.
Ovšem, když se rozhlédnete po okolním prostoru, nepřijde vám, že toho máte možná víc, než kolik toho opravdu potřebujete? Může jít například o staré školní sešity, na které postupem času sedá prach. Také ale můžete mít sbírku (nevkusného) porcelánu, kterým se vám pravidelně někdo snaží dělat radost. (A který schováváte v krabici od bot pod postelí, nebo ve sklepě.)
Jak to tedy udělat, aby vám minimalismus dobře posloužil? Na to se zaměříme níže.
Obsah
Co je minimalismus?
Minimalismus nemá žádné přesně ohraničené kontury, proto ho může každý z nás vnímat trochu jinak. Zatímco někdo chce žít s minimem věcí na minimálním prostoru, další lidé dávají přednost pravidelnému třídění a darování věcí. (Zpravidla těch, které se jim nelíbí, nebo už jim neslouží.)
Pravda je totiž taková, že pokud toho máte v domě, nebo v bytě, opravdu hodně, s největší pravděpodobností se budete cítit nepříjemně a stísněně.
Minimalismus vám také může nabídnout:
- Úsporu peněz (protože vás přivede k vědomému nakupování)
- Úsporu času (místo detailnějšího uklízení a re-organizace věcí se můžete věnovat něčemu příjemnějšímu)
- Lepší pocit ze sebe sama
- Pozitivní dopad na životní prostředí
- Vědomější životní styl
Jak na to?
Minimalismus může v mnoha lidech vzbuzovat obavy, proto vás jím provedeme krok za krokem.
Vždy jen jedna místnost
Je jednoduché začít pobíhat po domácnosti s odpadkovým pytlem v ruce, tímto způsobem ale prakticky ničeho nedosáhnete. Maximálně toho, že vám bude třídění věcí trvat asi o dvacet let déle. Z toho důvodu se při třídění a úklidu vždy zaměřte jen na jednu místnost. Teprve až ji budete mít hotovou, posuňte se dál.
Dnes 23.1.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Co je vidět?
Než se pustíte do kramaření, zaměřte se na místa, která jsou vidět. Typicky jde o viditelné poličky s vystavenými dekorativními předměty, nebo o knihovnu. (Nakonec ještě zjistíte, že některé knihy nemáte opravdu rádi, takže se jich ještě rádi zbavíte.)
Nechte si jen to, co chcete/potřebujete
Spousta z nás má tendenci schraňovat všechno, co nám přijde pod ruku, “protože by se to mohlo jednou hodit”. Tento přístup si zakažte. Místo toho si zodpovědně přiznejte, že pro něco nemáte využití, i když jste to třeba měli dříve rádi. A pak se toho zbavte.
Nechávejte si jen to, co opravdu využijete
Opravdu potřebujete mít každý rok jiné dekorační potahy na polštáře, které použijete jen na Vánoce? Opravdu musíte mít šedesát kabelek, když z nich nosíte jen pár? Odpověď jistě znáte.
Odolejte pokušení
Neznamená to, že už do konce života nemůžete nakupovat, měli byste si ale předem ujasnit, jestli si chcete něco koupit proto, že to potřebujete, nebo kvůli tomu, že potřebujete zažít euforii z něčeho nového, co po příchodu domů stejně odložíte stranou.
Jak vidíte, minimalismus není jen o okolním prostoru, ale i o našem vnitřním nastavení, které si často vůbec neuvědomujeme. Jakmile ale přijmete novou životní filozofii, věříme, že se vám začne žít mnohem lépe.
Zdroje informací
https://www.goodhousekeeping.com/home/decorating-ideas/a32824185/minimalist-living/ – Základní tipy pro minimalistický život (anglicky)