Měsíček lékařský: Léčivé účinky

Měsíček se u nás velmi často pěstuje, protože dokáže krásně rozzářit zahrádku svými intenzivně žlutými až oranžovými květy. Je to však také velmi šikovná léčivka, jak věděli už staří Římané, Peršané nebo Egypťané. Olej z měsíčku, nálev nebo také mast nám dokážou výrazně pomoci s nejedním problémem.
Obsah
Nezaměňte ho za jiný druh
Měsíček lékařský dorůstá až 50 centimetrů a má nápadné, plné a výrazně vonící květy. Dá se však snadno splést s jinými druhy měsíčků, takže pozor, abyste ho nezaměnili. K léčbě se používají pouze květy a to jak zevně, tak i vnitřně.
Účinné látky v měsíčku jsou zastoupeny hlavně saponiny, silicemi, flavonoidy, hořčinami, vitamínem C, kyselinou salicylovou nebo polyacetylenovými sloučeninami. Neobsahuje však žádnou látku, která by omezovala jeho využití – měsíček můžete využívat prakticky libovolně.
Je dobrý na pleť, léčí i hnisavé rány a záněty
V lidovém léčitelství se užívá už od 12. století. Dokáže pomoci s léčbou mnoha potíží a také je skvělou prevencí. Pomáhá při problémech se žlučníkem, játry nebo trávicí soustavou. Je účinný při žloutence, průjmech, parazitech nebo zánětech tlustého střeva a trávicího ústrojí.
Také dokáže zmírnit silnou menstruaci nebo menstruační bolesti, křeče a zlepšuje krevní oběh. Snižuje vysoký tlak, hojí záněty a rány, díky čemuž ho můžete využít i jako kloktadlo na záněty ústní dutiny. Je to vlastně přírodní antibiotikum, vyléčí i záněty očí a uší.
Měsíček je také prevencí proti některým typům rakoviny – trávicího ústrojí, prsou nebo dělohy. Zevně je vynikající na hojení jizev, spálenin, omrzlin, podlitin, plísní, akné, ekzémů, ran nebo i hemeroidů. Je skvělý i na všechny typy poškození pokožky, dokonce i na hnisající rány. Pleť zvláčňuje a zjemňuje, vyhlazuje i celulitidu a strie.
Co všechno měsíček vyléčí?
- Jaterní problémy včetně žloutenky
- Trávicí potíže – průjmy, záněty, vředy, parazity
- Žlučník a žlučové kameny
- Silnou a bolestivou menstruaci
- Křeče
- Zlepšuje krevní oběh
- Snižuje krevní tlak
- Záněty vnitřní i vnější
- Hnisavé rány
- Omrzliny a spáleniny
- Ekzémy, akné
- Mírní potíže při angínách
- Plísňové onemocnění
- Křečové žíly, proleženiny
- Hemeroidy
- Je prevencí mnoha chorob
Udělejte si čaj, kloktadlo nebo mast
Květy měsíčku můžete sklízet od jara do podzimu za suchého a slunného počasí. Sušte je ve stínu nebo v troubě do 60 °C. I pak budou sbírat trochu vlhkosti, je dobré je ještě během roku přesušit. Čaj si pak připravíte z vrchovaté lžičky měsíčku na 250 ml vařící vody. Nechte louhovat 2 minuty, přeceďte a pijte ho 1-2 šálky denně, při potížích až 4 šálky.
Kloktadlo vyrobíte z jedné lžičky měsíčku na 100-150 ml vody. Povařte maximálně 2 minuty. Pokud je nálev určen k zevnímu použití, uvařte si ho z dvojité dávky měsíčku. Tinkturu si můžete také připravit doma. Dejte na 14 dní do litru pálenky louhovat květy měsíčku na slunci v místnosti, kde je přes 20 stupňů.
Měsíček seženete také ve formě oleje nebo masti. I ty si však můžete připravit snadno sami. Stačí vám 4 hrsti čerstvého měsíčku a 500 g sádla, kokosového oleje, bambuckého másla nebo olivového oleje, pokud chcete olej a ne mast. Květy povařte 2 minuty ve vodě, odstavte a sceďte. Pak je smíchejte s tukem či olejem a nechte do druhého dne. Na druhý den mast či olej rozehřejte a přefiltrujte přes plátno. Skladujte v chladu.
Dnes 2.6.2023 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.