Meduňka a její použití

Meduňka je velmi nenápadná rostlinka, která nemá příliš okrasného potenciálu. Její velmi drobné květy, které rozkvétají postupně, nenadělají moc parády. Tento nenápadný vzhled však bohatě vyvažují její léčebné schopnosti. Proslulý lékař Paracelsus ji měl za elixír života, protože je mimořádným uklidňujícím prostředkem zcela bez nechtěných účinků.
Uklidní a krásně uspí
Meduňka u nás sice neroste volně, daří se jí pouze na zahrádkách, ale dá se snadno sehnat v každém bylinkářství. Pokud ji pěstujete na zahrádce, sbírejte její nať před tím, než začne kvést, během suchého a chladného počasí. Meduňka má příjemnou, lehce citrónovou chuť podobnou medu.
Z účinných látek obsahuje zejména vitamín C, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, živice a silice, které meduňce dodávají typickou citrónovou vůni – citronelal, citran a geraniol.
V době, kdy většina z nás trpí nějakým stresem, je meduňka neocenitelná. Působí totiž na nervovou soustavu a psychiku jako uklidňující balzám, ale také léčí orgány, které už prochází kvůli stresu chorobnými změnami a čaj z ní dokáže skvěle uspat.
Uvolňuje stahy, způsobené nervovým vypětím, mírní bušení srdce, i rozbouřené zažívání či dýchání. Zklidňuje záchvaty kašle i žaludeční křeče a může pomoci i proti nevolnosti v těhotenství. Má antibakteriální a antivirózní účinky a její odvar lze použít i na vnější zranění.
Více informací o léčivých bylinkách, ale také o zdraví jako takovém, najdete v magazínu nejzdravejsi.cz.
Meduňka vám pomůže odstranit
- Neklid a stres
- Nespavost
- Bušení srdce
- Potíže se zažíváním a trávením
- Žaludeční křeče
- Kašel
- Zaražené větry
- Migrény a bolesti hlavy
- Opary
- Nevolnost a zvracení v těhotenství
Uvařte si meduňkový čaj
Pokud míváte problémy usnout, meduňkový čaj přislazený medem je stejně účinný jako prášek na spaní, ale nemá žádné nežádoucí účinky. Tento čaj je zcela neškodný a můžete ho pít každý den. Meduňka je také velmi prospěšná jako tinktura nebo víno. Po staletí se z ní vyrábí také karmelitánský líh, který můžete sehnat ve specializovaných lékárnách.
Meduňkový čaj si připravíte tak, že lžíci sušené natě přelijete 250 ml horké vody. Meduňku si můžete také jen tak dávat do vody, v létě je to hodně osvěžující nápoj. Mladé listy můžete přidávat do salátů a z čerstvé meduňky si dělat šťávu.
Čaj proti stresu uvaříte z 5 dílů natě meduňky, 5 dílů natě majoránky, 4 dílů kořene anděliky, 3 dílů natě třezalky, 3 dílů natě dobromysli a 2 dílů kořene kozlíku. Dvě lžíce této směsi zalijte 500 ml vroucí vody a nechte 20 min přikryté louhovat. Pak přeceďte, oslaďte medem a pijte 2x-3x denně.
Dnes 3.12.2023 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Pro vnější použití si připravte odvar, který můžete přidat i do koupele a pomáhá proti revmatismu a zánětům nervů. Koupel si připravíte svařením 6-10 lžic sušené meduňky v litru vody. Roztok si pak přidejte do koupele o teplotě 35 °C.
Dělám si odvar z meduňky, na nespavost 2 hrníčky na noc, a ani tuk vemu si prášek a spim jak kotě????
Já si vařím meduňku 2 za den.Hlavně 1hod před spankem a spim jak dřevo.Vemi mě to uklidnilo střeva plynatost, žaludek a palení žahy i nervy poho.Super
Nemůžu si třezalku vynachválit. Vyrostla mi sama od sebe na zahrádce a od té doby si ji vařím na spaní a jsem velmi spokojená.