Lymfatické uzliny – kde jsou na krku, v tříslech i jinde

Aktualizováno dne 5.3.2015 – Tajemství zdraví
Lymfatický systém je důležitou součástí našeho imunitního systému. Vstřebává látky, obsažené ve tkáňovém moku v mezibuněčném prostoru. Má také velmi důležitou roli, když se nám do těla dostane infekce nebo nás postihne nádorové onemocnění.
Lymfatické uzliny filtrují bakterie a nádorové buňky
Lymfatický systém obsahuje také tzv. lymfatické uzliny, které vlastně slouží jako filtr lymfatické tekutiny. Jsou velké něco mezi jedním a třiceti milimetry a jsou uloženy v tukové vazivové tkáni, ať už po jedné či ve skupinách.
Pokud společně s lymfou přicestují do uzlin také nádorové buňky nebo bakterie, začnou naše bílé krvinky okamžitě vyrábět protilátky. Pokud nedokážou nádorové buňky zlikvidovat, ty se lymfou přenášejí do jiných míst našeho organismu a tak vlastně vznikají metastázy.
Kde ty uzliny všude máme?
- Největší skupinu uzlin máme na krku. Těmi se filtruje lymfa z orgánů hlavy a krku. Pokud jsme nemocní a tyto uzliny jsou zduřelé, můžeme je nahmatat pod ušními boltci, po stranách krku a v zadní části hlavy.
- Nadklíčkové a podklíčkové uzliny máme uloženy pod klíční kostí. Lymfa do nich přichází z hrudní stěny a prsou. Na levé straně nad levou klíční kostí se nachází uzlina, jejíž zduření může naznačovat rakovinu žaludku.
- V podpažních jamkách máme podpažní uzliny, které mohou při zduření ukazovat na rakovinu prsu.
- Uzliny v tříslech svádějí lymfu z orgánů malé pánve, a pokud jsou zduřelé, mohou ukazovat na urologické nebo gynekologické problémy.
- V podkolenní jamce máme další lymfatické uzliny, jejichž zduření je signálem zánětu v noze.