Lněný olej: Účinky má i v případě Alzheimera
Len je rostlina, ze které vyrábíme plátno, ale i jiná její část je výborně využitelná a to v přírodním lékařství. Jde o lněné semínko, které se pro své příznivé účinky také přidává do celozrnného pečiva. Je totiž zdrojem omega 3, 6 a 9 nenasycených kyselin.
Obsah
Nánosy tuku z cév díky lněnému oleji mizí
Kdysi byl u nás lněný olej, lisovaný právě z lněného semínka, velmi oblíbený. Kupoval se od prodavačů na ulici hned po vylisování. Lněný olej je totiž velmi prospěšný a dokonce léčivý, ale pouze v čerstvém stavu. Pak je také chuťově velmi dobrý, kdežto starý nebo špatně skladovaný chutná nepříjemně a zdraví spíš škodí.
Lněný olej je zcela výjimečná potravina. Obsahuje totiž omega 3, 6 a 9 nenasycené kyseliny a to ještě v tom nejlepším možném poměru. Díky tomu čistí cévy od nánosů tuku, napomáhá hubnutí, posiluje imunitu i trávení. Také snižuje krevní tlak a zvyšuje tekutost krve. U lidí, kteří přišli o chuť k jídlu, ji dokáže lněný olej zase podpořit. Stejně tak má blahodárný vliv na trávicí trakt a ulevuje při zácpě.
Dokáže bojovat i s rakovinou
Dále pomáhá i při chronických mozkových poruchách, jako je Alzheimer, regeneruje děložní sliznici a mírní menstruační bolesti a bolesti při fibrocystóze prsů. Také se dá využít k regeneraci pokožky při popáleninách, popraskání, poranění a po ozáření.
V padesátých letech minulého století byly prokázány protirakovinné účinky omega-3 mastných kyselin. Proto se lněný olej využívá k posílení imunity, buněčných membrán a také jako agens, ničící nádorové buňky. Díky imunizačním vlastnostem se používá také při léčbě AIDS, revmatické artritidy, osteoporózy a dalších onemocněních, spojených s oslabenou imunitou.
Účinků lněného oleje se využívá také při léčbě ledvinového onemocnění, depresí, lupénky, kopřivky, astmatu, zvětšené prostaty nebo migrény.
Jak byste měli lněný olej užívat?
Nejlepší dávkování lněného oleje je každý den dvě až tři kávové lžičky k běžnému jídlu. Může být použit přímo na jeho omaštění, například do salátů nebo rýže, se kterou je chuťově vynikající. Nesmí se však nikdy zahřát, protože to by zničilo omega-3 mastné kyseliny. Z toho důvodu ho používáme jen za studena.
Je dobré si jednotlivé kombinace jídla s lněným olejem vyzkoušet, s některými potravinami může totiž chutnat hořce, jiná jídla však dokáže významně chuťově vylepšit.
Vzhledem k tomu, že se lněný olej konzumuje výhradně čerstvý, je třeba věnovat zvýšenou pozornost jeho skladování. Kupujeme pouze čerstvý olej a skladujeme ho v chladu a temnu, protože za normální teploty se rychle kazí a hořkne.
Dnes 3.11.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Stejně tak je důležité, aby byl olej lisovaný za studena. Lněný olej, který prošel tepelným zpracováním, nejenže ztrácí prospěšné vlastnosti, ale dokonce je škodlivý. Pokud tedy není na lahvi poznačeno, že je olej lisovaný za studena, nákup neriskujeme.
Kde koupíte zaručeně kvalitní lněný olej?
V uživateli prověřeném e-shopu prozdravi.cz koupíte 250 ml velmi dobře hodnoceného BIO lněného oleje za 112 Kč.
Pokud patříte mezi velké příznivce síly bylin, určitě byste měli vyzkoušet vynikající zdravotní vlastnosti lněného oleje, obohaceného o pupalkový olej v BIO lněném oleji s pupalkovým olejem. 100 ml pořídíte za 122 Kč.