Lichořeřišnice a její účinky
Lichořeřišnice je pořád trochu opomíjená, ale přitom je to velmi šikovná léčivka. Působí jako silné přírodní antibiotikum a jako takové působí proti všem 46 kmenům bakterií, které jsou původci zánětů močových cest a ledvin. Někteří lékaři také zaznamenali, že lichořeřišnice je účinná také proti zlatému stafylokokovi.
Obsah
Je krásná, ale také umí léčit
U nás se lichořeřišnice většinou pěstuje pro okrasu a často ani netušíme, že je vlastně léčivá. Má krásné, zářivě žlutooranžové nebo červené květy. Je to plazivá jednoletá rostlina a na zahrádce vypadá velmi dekorativně.
Pod hezkým zevnějškem však skrývá tato rostlinka velkou léčivou sílu. Dokáže se vypořádat se 46 kmeny stafylokoků, které způsobují záněty močových cest a záněty ledvin. Někdy dokáže přemoct i zlatého stafylokoka, který odolává i velmi silným antibiotikům.
Lichořeřišnice také působí proti salmonele a streptokokům. Díky těmto účinkům nás může ušetřit braní chemických preparátů. Nasazujeme ji hlavně v začátcích zánětů močových a dýchacích cest, ale působí i jako prevence nebo doléčení zánětů.
Lichořeřišnice se používá také proti vypadávání vlasů a lupům. Čerstvá šťáva z ní nebo rozdrcené listy se přikládají na rány, kde ničí mikroorganismy a desinfikují. Využívá se také v koupelích, protože ulevuje od migrén a svalových bolestí a také upravuje menstruační cyklus. Šťáva z lichořeřišnice posiluje imunitu, tinktura léčí akné, opary nebo lišeje.
Udělejte si falešné kapari
U lichořeřišnice jsou plody, květy, ale i listy jedlé v čerstvém stavu. Dají se tedy využít do salátů, kterým dodávají kořenitou příchuť, připomínající řeřichu. Výborné jsou také do pomazánek, hlavně do vajíčkové nebo sýrové. Nedozrálá semena se dají naložit do octa a používat místo kapari.
Lichořeřišnice se dá užívat také ve formě:
- Čaje
- Tinktury
- Tablet
Pokud si lichořeřišnici nasušíme do zásoby, můžeme si z ní vařit léčivý čaj. V lékárnách seženeme také tinkturu, kterou si doma můžeme také vyrobit macerováním lichořeřišnice v lihu či alkoholu. Koupit si můžeme i potravinové doplňky s výtažky z řeřišnice.
Čaj i tinkturu si vyrobíte snadno doma
Čaj připravíme z 1 vrchovaté lžičky sušených, nebo 2 lžiček čerstvých nařezaných listů, zalijeme šálkem horké vody a 10 minut louhujeme. Pak přecedíme. Jako prevenci pijeme 1 šálek denně, při potížích 3 šálky denně.
Dnes 23.1.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Na tinkturu si nachystáme 2 lžíce listů, 2 lžíce květů a 3 dcl 60% lihu. Lichořeřišnici zalijeme lihem a necháme v teple louhovat 14 dní. Dvakrát denně tinkturu protřepáváme. Po 14 dnech přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a skladujeme v chladu.
Co je to prosím za míru lžička, nebo lžíce ? Polévková, čajová, nebo jaká ? Jaká je velikost nářezu byliny ? Čím přece větší míra, tím méně na lžíci vejde. Proč tento poměr není uváděn ve váze ? Výrobci léčivých tinktur to dělají taky od oka ? Tento článek nemá z mého pohledu žádnou cenu a bohužel se naprosto nevyhovující popisy vyskytují téměř u všech článků, které mají nějaký vztah k léčivým účinkům rostlin. Co článek, to jiná informace. Každý, kdo o tom zde píše by si měl uvědomit, že i léčiví rostliny mají nežádoucí účinky a zvláště pak v případě, že jsou užívány s předepisovanými léky. Proto prosím o trochu odpovědnosti a profesionality.
Dobrý den, Antoníne. Lžička a lžíce jsou klasické kuchyňské míry. První označují čajovou lžičku a polévkovou lžíci. Velikost nářezu bylin má jistě vliv na to, kolik se na lžičku vejde, nicméně většina bylin nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace při užívání, proto se pro domácí recepty většinou neuvádí přesná váha. Je to také z toho důvodu, že každá rostlina má jiné množství účinných látek, podle toho odkud pochází a jak a na čem rostla. Pokud užíváte léky, je to samozřejmě úplně jiná problematika. Při užívání léků je vždy třeba se poradit ohledně užívání jakýchkoliv bylinek se svým lékařem.
Lžička je čajová a lžíce je polevková přece.
Tak jdu na to. Dělám si je každý rok.Také jsem oboje udělala od oka dle vlastní úvahy a povedlo se. Nedám na lichořeřišnici dopustit. Zdobím sní jídla i polévku, saláty. Je prostě super.