Lecitin: Účinky na naši paměť

Náš život bývá často poněkud stresující, protože jsou na nás kladeny velké nároky. V práci i doma se od nás očekává plný výkon, což nemusí být vždy snadné. Lecitin nám však může pomoci načerpat více energie a povzbudí naši mozkovou činnost. To ovšem není to jediné, co tato našemu tělu vlastní látka dokáže.
Obsah
Zvýší vám IQ až o 10 bodů
Lecitin je v buňkách našeho těla přítomen zcela přirozeně a účastní se životně důležitých reakcí. Patří mezi tuky, přesněji fosfolipidy. Pokud nám hladina lecitinu příliš poklesne, projevuje se to negativně na činnosti naši nervové soustavy. Pak jsme nervózní, vyčerpaní a jen velmi těžko se můžeme soustředit.
Lecitin podporuje náš centrální nervový systém, vylepšuje naši paměť a zvyšuje naši schopnost učení, stejně jako schopnost soustředit se. Údajně dokáže při pravidelném užívání zvýšit naše IQ až o 10 bodů. Také nás dokáže zklidnit a působí blahodárně na poruchy spánku. Zlepšuje funkčnost a stav buněčných membrán a využívá se jako prevence a léčba neurologických onemocnění jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, nebo senilní demence. Hlavní složkou lecitinu je cholin, který se v organismu mění na acetylcholin a pak přenáší nervové impulzy.
Další pozitivní účinky na náš organismus
- Snižuje cholesterol a čistí cévy
- Snižuje krevní tlak
- Ochraňuje jaterní buňky, léčí záněty jater a zabraňuje ukládání tuků v nich
- Zlepšuje stav pokožky
- Podporuje hojení ran
- Zabraňuje vzniku ekzémů
- Omezuje vypadávání vlasů
- Mírní bolesti kloubů
- Podporuje imunitu
- Má protizánětlivé účinky
- Pomáhá hubnout
- Zlepšuje vstřebávání vápníku
Jak se projevuje nedostatek lecitinu?
Nedostatek lecitinu se neprojevuje nijak dramaticky. Spíše by se dalo říci, že zhorší průběh některých onemocnění. Pokud lecitin svému tělu dodáváme formou potravinových doplňků, nemá na nás žádné negativní dopady. V těhotenství a při kojení je však potřeba se o jeho braní poradit s lékařem.
Lecitinem se však můžeme v některých případech předávkovat. Pokud požíváme velmi koncentrované dávky nebo ho užíváme dlouhodobě vysoko nad doporučenou hranici, mění se nám ve střevech na odpadní produkty. Ty mohou způsobit nevolnost, zvracení, nadýmání nebo průjem.
Doporučená denní dávka lecitinu je 2,5 gramů. Průměrná denní spotřeba je pak mezi 2,5 a 3,0 gramy, avšak u velmi aktivních osob může být i vyšší.