Kyselina linolová brání tukům vstoupit do buněk
Pokud se snažíte zhubnout nějaké to kilo a místo toho nabrat svaly, dokonale vás v tom podpoří konjugovaná kyselina linolová. Je to látka, patřící mezi tuky, ale rozhodně mezi ty hodné. Dokáže totiž vyvolat odbourávání tukových zásob a jako bonus ještě snižuje hladinu cholesterolu.
Obsah
V mléce volně se pasoucích krav je jí sedmkrát více!
Odborníci zjistili, že kyselina linolová funguje tak trochu jako nějaká bariéra, která zabraňuje tuku, aby vstupoval do buněk, a tím vlastně také brání jejich zvětšování. Také napomáhá růstu svalové hmoty. Tato kyselina také snižuje hladinu cholesterolu, má antioxidační účinky a vylepšuje nám imunitu. Díky tomu je organismus schopen se lépe bránit nemocem a jejich vzniku, třeba i rakovině.
Konjugovaná kyselina linolová je nám vlastní nenasycená mastná kyselina. Najdeme ji v mléce, přírodních sýrech, hovězím a jehněčím mase i rostlinných olejích. Její obsah v mléce může kolísat, u krav se například ukázalo, že když se volně pasou, je obsah kyseliny linolové v jejich mléce sedmkrát vyšší, než když jsou krmeny ustájené.
Jak kyselina linolová funguje?
Protože tato kyselina nepustí tuk do buněk, ten se díky enzymu jménem lipáza přesune do svalů, kde se pak snadno spálí při výrobě energie. Aby však došlo k tomuto spalování, musí být svalové buňky nějak stimulovány. Proto je i při hubnutí s kyselinou linolovou důležité cvičení, nicméně tato kyselina má prokazatelné výsledky i bez něho. Se cvičením vám však půjde hubnutí řádově rychleji.
Klinické studie také prokázaly, že tato kyselina působí jako antikarcinogen, je účinná proti ateroskleróze a také je silný antioxidant. Zamezuje oxidaci LDL-cholesterolu na nerozpustnou formu, vylepšuje poměr mezi dobrým HDL- a špatným LDL-cholesterolem a také celkově snižuje hladinu cholesterolu jako takového.
Norští vědci potvrdili účinky kyseliny linolové ve studii, kdy dávali 12 měsíců 180 lidem buď kapsle s 3,4 g této kyseliny, nebo placebo z olivového oleje. Po roce ztratili ti, co užívali kyselinu linolovou, 10 % tělesného tuku a nabrali 2 % oproti těm, co brali placebo. Výsledky byly zcela nezávislé na kalorických příjmech a fyzické aktivitě těchto lidí.
Co tedy kyselina linolová dokáže?
- Potlačuje ukládání tuků
- Urychluje metabolismus
- Udržuje metabolismus aktivnější i přes noc
- Mírní pocity hladu
- Brání odbourávání svalové hmoty
- Má protirakovinný účinek
- Snižuje cholesterol
Jak tuto kyselinu dávkovat, když chceme hubnout?
Doporučené dávkování jsou 2-3 kapsle denně po dobu tří měsíců nebo 2 gramy denně. Polovinu je vhodné brát ráno, druhou polovinu večer. Pokud chcete zhubnout, výsledky budou mnohem výraznější, když si také upravíte jídelníček a budete cvičit.
Při užívání kyseliny linolové nebyly zpozorovány žádné nežádoucí účinky, jen u malého procenta lidí může dojít k lehkému podráždění zažívání nebo k únavě. Protože zatím není prozkoumán účinek této látky na těhotné ženy a děti, těm se kyselina linolová nedoporučuje.
Tato kyselina se doporučuje:
- Ženám v klimakteriu – jako prevence vzniku rakoviny prsu
- Sportovcům – napomáhá nárůstu svalové hmoty
- Lidem s nadváhou – pomáhá spalovat tuky a odbourávat už uloženou tukovou tkáň
- Lidem s vyšším cholesterolem
- Vegetariánům – mají snížený příjem kyseliny linolové z potravy
Dnes 9.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.