Kurkuma jako lék, ale i prevence
Kurkuma je koření zlatožluté barvy, které se získává mletím sušeného kořenového oddenku kurkumovníku z čeledi zázvorníkovitých. Už nejméně 4 000 let se ovšem nepoužívá jen v kuchyni, ale také k léčení. Podporuje funkci orgánů, čistí krev, ale také chrání pleť před kožními chorobami.
Obsah
Je považována za náhražku vzácného šafránu
Největší vývozci kurkumy jsou v současnosti Indie, Čína, Austrálie a Peru. Kurkuma dorůstá až jednoho metru a sbírá se její zdužnatělý kořenový oddenek. Ten se po sběru vaří, loupe a pak usuší na slunci. Nakonec se rozemele na prášek a je z něho koření.
Kurkumovník má četné, drobounké a světle žluté květy. Protože jeho pomletý kořen má vlastnosti podobné šafránu, který je vzácný, je považován také za jeho náhražku. Má podobnou barvu i chuť a proto se kurkumě také někdy říká žlutý zázvor nebo indický šafrán.
Časem bylo zjištěno, že kurkuma dosahuje ještě lepších účinků v kombinaci s dalšími druhy koření. Postupně se ustálila směs koření, kterému se říká kari, a která obsahuje kurkumu, černý pepř, kajenský pepř, kmín, koriandr a další druhy koření.
Kurkuma – léčivé účinky
Kurkuma má blahodárný vliv na některé nemoci a potíže. Obsahuje kurkumin, který je protizánětlivý a také usnadňuje hojení ran a popálenin. Obsahuje antioxidanty, které chrání buňky před volnými radikály. U citlivějších osob však může nadměrné užívání kurkumy vést k poškozením zažívacího ústrojí a podílet se na tvorbě žaludečních vředů. V tradiční čínské medicíně se zdužnatělému oddenku, který slouží k léčení, přezdívá Jiang Huang.
Kurkuma se dokáže vypořádat s:
- Dnou
- Revmatickými záněty
- Bolestmi kloubů
- Poporodními bolestmi břicha
- Nadýmáním
- Vysokým cholesterolem
- Zastavenou menstruací
Má však také řadu preventivních účinků:
- Chrání před rakovinou tlustého střeva
- Povzbuzuje tvorbu kortizonu v nadledvinkách
- Podporuje tvorbu žluče
- Podporuje chuť k jídlu
- Podporuje mozkovou činnost
- Harmonizuje zažívání
- Pomáhá s nepravidelnou menstruací
- Předchází křečím a plynatosti
Jak kurkumu užívat a v jakém množství?
Doporučená denní dávka kurkumy nebo výtažku z oddenku je něco mezi 500 a 1000 mg. Můžeme ji jíst půl hodiny před jídlem, ale taky jí okořenit přímo svůj pokrm. Koupíme ji buď v lékárnách, nebo obchodech s kořením. Také ji najdeme v e-shopech s tradiční čínskou medicínou.
Pokud využijeme kurkumu k přípravě jídla jako koření, bude mít náš pokrm příjemně pepřovitou, nahořklou a zemitou příchuť a ještě bude prospěšný našemu zdraví. Při nachlazení můžeme také kurkumu použít jako zázvor – čerstvý oddenek kurkumy nastrouháme do čaje a ochutíme medem.
Podobně jako u jiných bylin, ani u kurkumy se nedoporučuje dlouhodobé a nadměrné používání. Vždy je po pár týdnech potřeba udělat přestávku. Kurkumě by se pro jistotu měli vyhýbat těhotné ženy, ženy, snažící se otěhotnět, malé děti a lidé s poruchami srážlivosti krve.