Jak na kuří oko
Kuří oka jsou bolestivé výstupky vytvořené z nadbytečné kůže na nohou. Způsobuje je především nevhodná obuv, která se o kůži otírá právě v místech výstupků kostí a kloubů. Kuřími oky trpí především ženy, které nosí často vysoké podpatky. Můžete použít náplasti i přírodní prostředky. Jaké to jsou?
Kuří oko, neboli clavus, je bolák na kůži, který vzniká nahromaděním odumřelé kůže, která se tře většinou o obuv. Kuří oka vznikají především na chodidlech, v okolí prstů, na kloubech prstů a mezi prsty. Ženám je způsobují hlavně nepohodlné vysoké podpatky, ve kterých dochází k častému a velmi intenzivnímu tření mezi botou a ploskou nohy. Způsobují je i špičaté nebo těsné boty. Zvýšený výskyt kuřích ok se objevuje i u lidí s vystouplými klouby na nohou. Kuří oko poznáte podle ohraničeného, kuželovitého ztluštění pokožky, centralizovaného kolem dovnitř rostoucího trnu. Zbarvení ztluštělé kůže je bílé, někdy žluté, trn často vypadá jako černá tečka uprostřed. Často vzniká nad kostními a kloubními vyvýšeninami na nohou.
Obsah
Prevence
Prevencí vzniku kuřích ok je používání kvalitní obuvi a v uzavřených botách je vhodné nosit vždy ponožky. Pomáhá i pravidelná péče o chodidla a odstraňování odumřelé kůže. Důležité je neustále udržovat kuří oko změkčené a hydratované. Vyschlé totiž mnohem více bolí. Proto si jej pravidelně promašťujte pomocí mastných krémů a tukových mastí, zkuste třeba měsíčkovou mast, mast s propolisem nebo balzám na popraskanou pokožku.
Kuří oko, mozol a bradavice
Kuří oka jsou často zaměňovány za mozoly nebo bradavice. Mozoly jsou tvořeny mnohem většími otlaky než kuří oka, jsou méně ohraničeny a méně bolestivé. Bradavice jsou spíše vystouplé kožní útvary, kuří oko se oproti tomu formuje dovnitř a velmi často má uprostřed malou, černou dírku. Bradavice mohou mít i plochou formu, proto raději navštivte lékaře. Zásadní a rychlou pomoc u kuřího oka vám může poskytnout i návštěva pedikérky.
Kuří oko na plosce nohy
Na středu plosky nohy se vyskytují spíše zřídka. Spíše se objevují na patě a pod bříšky prstů, než v měkkém středu chodidla. Výjimkou jsou plochá chodidla. V této oblasti ale bude spíše bradavice nebo mozol.
Kuří oko u dětí
Děti mají hebkou a jemnou kůži, proto se i u nich mohou vyskytovat kuří oka. Stejně jako u dospělých vznikají z nevhodné obuvi. Především mladší děti ještě neumí říct, že je boty tlačí, nebo že jsou jim nepohodlné, proto jim kupujte kvalitní obuv v dobrých obchodech, požádejte o přeměření nohy a doporučení velikosti.
Léčba kuřího oka
Kuří oko je skutečně nepříjemné a nehledě na jeho estetický vzhled, odolejte nutkavým pocitům odstranit jej násilím. Kuří oko totiž sahá překvapivě hluboko a násilné vyříznutí by mohlo mít velmi vážné následky. Je třeba vyměnit obuv za kvalitnější a pohodlné boty. Pro zmírnění bolesti při chůzi si můžete podložit chodidlo pěnovými nebo gelovými vložkami. Ve sprše, při koupeli nebo po koupeli nohou si změkčenou kůži zbruste pomocí pemzy.
Náplasti na kuří oka
V lékárně seženete speciální náplasti, které aplikujte na postižené místo ihned po koupeli, kdy je pokožka změklá. Nalepte je před spaním, kvůli následnému klidovému režimu. Většina náplastí obsahuje navíc účinnou látku v podobě kyseliny salicylové. Po celodenním nošení náplasti je vhodné dopřát nohám teplou koupel, jemně odstranit kůži pemzou a pokožku promastit. Pěnové a gelové náplasti vám pomohou od bolesti při chůzi.
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Přírodní prostředky a babské rady
Mezi často doporučované metody patří obklad z cibule a octa. Plátky cibule nechte nejprve odležet v octu a před spaním si je přivázat k postiženému místu pomocí obvazu. Tuto metodu opakujte každou noc, dokud nedojde k vyloupnutí oka. Ráno si nohy pečlivě umyjte.
Na kuří oko můžete přiložit i plátek citronu a k postiženému místu připevnit obvazem. Kyselina citronová pomůže změkčit kůži. Kůru je třeba opakovat. Kuří oka můžete potírat na noc směsí citronové šťávy, prolisovaného česneku a octa.
Louhujte své nohy denně v teplém slaném nálevu a vodu udržujte teplou. Po lázni si natřete chodidla medem. Uleví se vám od bolesti a při pravidelném opakování kuří oko vypadne.
Ke změkčení a odstranění kuřích ok pomůže i esenciální olej z libavky nebo ricinový olej. Nakapejte olej na vatový tampon a pomocí náplasti jej připevněte na kuří oko.
Zabírá i noční léčba rozpůlenou rozinkou, kterou přiložíte na kuří oko a připevníte náplastí. Každý večer vyměňte rozinku za čerstvou a po týdnu kuří oko jemně odstraňte pinzetou.
Zkuste chleba namočený do jablečného octa, přiložte na postižené místo, zabalte igelitem a nechte přes noc působit. Opakujte až do odstranění kuřího oka.
Pomáhá i terpentýn, tekutina získaná destilací borové smůly. Stačí v terpentýnu namočit vatový tampon a přes noc jej připevnit na postižené místo. Opakujte, dokud kuří oko nezmizí.
Bylinky
Řebříček obecný dejte do koupele nohou. Hrst řebříčku dejte do 3 litrů vroucí vody, přisypte lžičku soli, nádobu přikryjte a nechte jej luhovat. Až bude odvar příjemně teplý, sceďte ho a namočte si do něj nohy na 20 minut. Koupel by se měla opakovat denně.
Vlaštovičník větší si často spojujeme s léčbou bradavic. Výborně se osvědčil i při léčbě kuřího oka. Potírejte kuří oko jeho šťávou. Tu získáte rozlomením stonku vlaštovičníku. Má žlutou až oranžovou barvu. Vlaštovičník aplikujte každodenně.
Rozchodník prudký změkčí zhrublou kůži, která tvoří základ kuřího oka. Jeho čerstvé listy rozmačkejte a přiložte na postižené místo. Použijte i květy, které se objevují v červenci. Při manipulaci s rozchodníkem buďte opatrní, jedná se o jedovatou rostlinu, kterou nelze užívat vnitřně. Neměla by se vám dostat do očí.