10 tipů, které vám pomůžou ke krásnému úsměvu
Krásný a zářivý úsměv je snem mnoha lidí. Ne každému už byl kvalitní chrup dán do vínku. V některých případech si zuby nevědomky ničíme prostřednictvím nevhodné péče. Naštěstí, existuje několik tipů, jak zkáze chrupu jednoduše předejít. Znáte je?
Zuby jsou pro člověka velmi důležité. Díky nim jsme schopní konzumovat pestrou stravu, která je naprosto klíčová pro udržení dobrého stavu organismu. Zuby jsou také jedním z ukazatelů zdraví a krásy člověka.
Bílé zuby bez jediného kazu indikují, že máme tu čest s někým, kdo o sebe dbá. Případně má dostatek finančních prostředků na to, aby si mohl dovolit mnohdy nákladné stomatologické zákroky. Naopak, žluté, zahnědlé či dokonce černé zuby, mnohdy s mezerami či vylámané upozorňují jak na povahu svého nositele (o věci ani o sebe se nejspíš příliš nestará), tak i na jeho zdravotní stav.
S chrupem se pojí i řada jiných problémů. Mohou vás trápit odhalené zubní krčky i nepříjemná citlivost. Ta může výrazně snížit prožitek z každého jídla. Samostatnou kapitolou je zubní kaz a s ním spojený zánět. Ne nadarmo se říká, že bolest zubů je jedna z nejhorších bolestí, které můžete v životě zažít (když nepočítáme porod).
Také platí, že dokud zuby máme, příliš se o ně nestaráme. Až do doby, dokud lékaři nevyřknou svůj ortel a jsme odkázáni na umělé zubní náhrady.
Vy ale nechcete skončit s umělými klapáky, jaké měla vaše tetička ze třetího kolena, že? V tom případě se podívejte na 10 způsobů, které pomohou udržet vaše zuby zdravé a krásné co možná nejdéle.
Obsah
Choďte k zubaři
Kdo chce, aby mu zuby vydržely v dobré kondici po co nejdelší část života, ten by neměl podceňovat pravidelnou návštěvu zubaře. Jen ten dokáže odhalit možný problém už v jeho počátcích.
Bohužel, ani zubař mnohdy není vševidoucí. Hlavně co se týče problémů u již existujících plomb. Není pod ně vidět. Vlivem času plomba přestane těsnit a mohou se pod ni dostat zbytky jídla (případně, zubař nevyčistí kaz zcela přesně už při zhotovení původní plomby) a problém je na světě.
Proto neváhejte a vyberte si zubaře, který během rutinních kontrol provádí i rentgen celého zubního aparátu. Ten mu nejlépe odhalí, zda se pod plombou něco neděje. Případně mu pomůže lépe určit, zda už přišel čas na její výměnu.
Dnes 14.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Mnoho lidí říká, že návštěva zubaře je drahá (a proto k němu pro jistotu nechodí). Uvědomte si ale, že dávat do pořádku naprosto rozložený chrup vás v konečném důsledku přijde mnohem dráž.
Pravidelným úkonem, který má velký vliv na zdraví vašich zubů je i návštěva dentální hygienistky. Ta ze zubů odstraní zubní plak a zubní kámen (ztvrdlý zubní plak). Právě tyto dvě látky mohou za vznik zubních kazů a později i za vznik tolik obávané paradontózy. Pokud nedojde k jejímu včasnému léčení, může vyústit až v trvalou ztrátu zubů.
Dentální hygienistka také odstraní nastřádané pigmentové nánosy, vyleští chrup a obvykle ho ještě dodatečně ošetří přípravky na posílení zubní skloviny. Dentální hygiena není v současnosti hrazená zdravotními pojišťovnami. Provádí se zhruba jednou až dvakrát ročně (podle potřeby), takže se nejedná o nijak velkou zátěž rodinného rozpočtu.
Naučte se čistit si zuby
Dentální hygienistka vás nejen-že zbaví nečistot chrupu, ale také vás konečně naučí, jak si správně vyčistit zuby. Mnoho lidí má pocit, že bohatě stačí, když po nich párkrát přejedou libovolně zvoleným kartáčkem. Ve skutečnosti je ale čištění zubů tak trochu malá alchymie.
Hlavním bodem čištění je odstranění zubního plaku od kořenové části zubů. Toho docílíte tak, že kartáček umístíte co nejblíže k dásni (ideálně tak, aby štětinky šly částečně i na ni) a drobným krouživým pohybem vyčistíte jeden zub po druhém. Samozřejmě, včetně vnitřní strany zubů. Dbejte i na dostatečné čištění plošinek. Pro bezchybnou ústní hygienu se naučte používat i mezizubní kartáčky a ústní vodu (bez alkoholu).
Jde o pravidelnost
S čištěním zubů se pojí i pravidelnost. Správně byste si měli zuby čistit dvakrát denně. V ideálním případě tedy ráno a večer. Rozhodně nepodléhejte tlaku a nečistěte si zuby po každém jídle. Vaše sklovina tím trpí a mohli byste si naopak uškodit. Také je nevhodné čistit si zuby bezprostředně po konzumaci sladkých a kyselých jídel a nápojů (ale třeba i ovoce). Místo toho si rychle vypláchněte ústa vodou, aby kyseliny a cukry neměly prostor na oslabování skloviny.
Naučte se zdravě jíst
Aby zubům opravdu nic nechybělo, můžete jim pomoci i zevnitř. Asi nikoho nepřekvapí, že nejvíce zubům prospějete, když jim dodáte dostatečné množství vápníku.
Ten můžete čerpat z:
- Mléka
- Sýrů
- Tvarohu
- Jogurtů
A dalších mléčných výrobků.
Omezte sladké
Nepřítelem zdravých a krásných zubů je bezesporu cukr. A to jak ten klasický, který máte v cukřence, tak i ten ovocný. Zvlášť u malých dětí platí, že by měly cukry konzumovat jen velmi občasně. Zcela nevhodné je pro děti i dospělé pití přeslazených limonád a sladkých ovocných džusů.
Vyhněte se rizikovému chování
Za rizikové chování v tomto ohledu považujeme to, které zhoršuje kvalitu vašich zubů. Je jím například kouření cigaret. Nedoporučujeme ani popíjení alkoholu. Zvlášť červené víno je v tomto ohledu ošidné, protože poměrně dost barví (což se na vašich zubech časem projeví). Stejně tak i káva a černý čaj mohou mít negativní vliv na barvu zubní skloviny.
Podpořte bělost zubů
Mezi domácí pomocníky, které podporují přirozenou bělost zubů patří nepochybně jablka. K ruce si ale přizvěte i celer, hrušky nebo mrkev. Možná je tedy čas na to si dát malou zdravou svačinku. (Rozhodně ale nepodporujeme tvrzení, že když večer sníte jablko, nemusíte si čistit zuby.)
Žvýkejte
Někomu to možná přijde neslušné, ale žvýkáním žvýkaček bez cukru opravdu snižujete riziko vzniku zubního kazu. Rozhodně ale nepodceňujte výběr správné značky. Dost možná to bude vyžadovat i průběžnou kontrolu složení.
Naopak se zcela vyhněte žvýkačkám s nejrůznějšími sladkými příchutěmi. Nevhodné jsou i sladké dětské žvýkačky.
Vybělte si zuby
To nejlepší jsme si nechali na závěr. Celkový dojem vašeho chrupu zlepšíte, když si ho necháte vybělit. Na výběr máte buď profesionální lékařské bělení, nebo můžete vyzkoušet přípravky pro domácí použití.
Hned na úvod je nutné říct, že ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, požádejte o konzultaci vašeho lékaře. V některých případech může být zubní sklovina poškozená natolik, že je bělení zcela nereálné či nemožné. (Nápor některých chemických látek by zuby nemusely zvládnout.)
Aby bylo bělení zubů úspěšné, také se nezdráhejte objednat na dentální hygienu. Může se totiž lehko stát, že pokud nedojde k odstranění zubního kamene a plaku, zuby po bělení získají nerovnoměrnou barvu. (Dentální hygienu doporučujeme absolvovat i před domácím bělením.)
Pokud chcete bělení vyzkoušet v domácích podmínkách, máte k dispozici:
- Bělicí pásky
- Bělicí gely
- Bělicí zubní pasty
Starým, ale osvědčeným tipem je i bělení za pomoci jedlé sody.
Ať už se rozhodnete pro kterékoliv řešení z výše uvedených, určitě pamatujte na to, že vše je potřeba dělat zodpovědně a s rozmyslem. Pokud máte malé děti (nebo je plánujete), pokuste se i je naučit zásadám správné péče o zuby. Ty, které nás naučili naši rodiče už dávno nevyhovují moderním požadavkům péče. Bohužel, ztracený chrup vám už nikdo vrátit nezvládne. Proto je nutné se o ten nynější starat dobře už napoprvé.
Máte nějaké vlastní osvědčené tipy péče o zuby? Napište nám do komentářů.