Koriandr jako afrodisiakum i přírodní lék
Koriandr je rostlina planě rostoucí ve Středomoří a dlouhá léta pěstovaná v Indii či v Egyptě. U nás planě neroste, ale pěstuje se v zahradách jako koření. Semena koriandru obalená v cukru a kandovaná byla běžně k dostání jako druh cicvárového semínka proti bolestem břicha.
Co je to? Afrodiziakum i přírodní lék
Koriandr setý neboli Coriandrum sativum, lidově zvaný kyšnec či koriandr, je jednoletá, někdy i dvouletá rostlina z čeledi miříkovitých. Dorůstá až do 1 m. Kvete v červnu a červenci bílými až načervenalými květy. Plodem je kulatá, světlehnědá dvojnažka. Vyzrálé plody jsou příjemně aromatické s nasládlou, palčivou chutí. V srpnu je většina plodů hnědá a sklízí se semeno.
Pod názvem vietnamský koriandr se ukrývá pálivá máta, která má správný botanický název rdesno vonné neboli Persicaria odorata. Jde tedy o jinou bylinu.
Koriandr obsahuje mnoho rostlinných živin v podobě flavonoidů, tříslovin, silic, kumariny, vitamin C a další blahodárně působící látky. Koriandr setý obsahuje dvě specifické sloučeniny cineol a kyselinu linoleovou. Užívá se většinou ve formě čaje oleje nebo tinktury.
Na žaludeční potíže se používá často čaj z koriandru nebo ze směsi bylin v kombinaci s heřmánkem, lékořicí a kořenem proskurníku. Odvar ze lžičky mletého koriandru pomáhá při bolestivé a silné menstruaci. Při kloubních potížích se používá ve formě obkladů. Kandovaná semínka se často žvýkají pro odstranění zápachu z úst. Jaké má tedy koriandr účinky:
- působí jako afrodisiakum
- posiluje paměť
- působí proti nežádoucím baktériím v zažívacím traktu
- protiplísňové a protizánětlivé účinky
- odstraňuje nepříjemné nadýmání a křeče
- působí jako antioxidant
- celkově posiluje imunitní systém
- odplavuje těžké kovy z organismu
- podporuje trávení a zažívání, pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti, při nadýmání
- zvyšuje také chuť k jídlu
- mírně sedativní účinky tiší nervovou soustavu
- při úzkosti, depresích, psychických a emočních poruchách
- při nespavosti
- regulace cholesterolu a cukru v krvi
- pozitivní vliv na cévní a kardiovaskulární systém
- semena koriandru pomáhají při vykašlávání
- působí antibakteriálně
- pozitivní účinky při léčbě revmatismu a artritidy
- přírodní dezinfekce na různá poranění
Pěstování koriandru
Jednoletý koriandr setý u nás dorůstá výšky až 60 cm. Pěstujeme ho v propustné, výživné půdě s dostatkem vápníku a vláhy na slunném a vzdušném místě- Lze jej pěstovat i jako hrnkovou rostlinu na okenním parapetu. Koriandr nesnáší mráz.
Semena pro urychlení klíčení na 3 dny namočíme do vlažné vody nebo heřmánkového nálevu, který navíc semínka posiluje a chrání proti plísním. Semena koriandru vyklíčí asi za 20 dní. Semena koriandru zasejeme od jara až do podzimu. Vyznačují se dobrou klíčivostí. Na listy jej lze vysévat hustě. Na semeno jej vyséváme na záhonech do řádků a s odstupy. Po vzejití semen mladé bylinky ještě vyjednotíme.
Dbáme na pravidelnou zálivku a také hnojení. Koriandr zaléváme nejlépe odstátou vodou pokojové teploty do misky nebo vodou dešťovou. Přihnojujeme je 1x za měsíc tekutým organickým hnojivem. Půdu nepřemokřujeme, abychom nezpůsobili hnilobu kořenů.
Semena koriandru sklízíme vyzrálá, tedy po jejich zhnědnutí. Necháme je několik týdnů až měsíců dosušit kvůli zesílení aroma. Listy koriandru sklízíme průběžně podle potřeby. Přes zimu je můžeme uskladňovat nasekané a zmrazené.
Pokud pěstujete koriandr na záhonu, často jej můžou napadnout mšice. Nepoužívejte na ně žádnou chemii a pokuste se je spláchnout jen vodou. Svilušky napadají bylinku pěstovanou doma. Pokud postavíte koriandr na čerstvý vzduch, svilušky tuto bylinku rády samy opustí.
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Použití v kuchyni
Jako koření se používají čerstvé listy v gruzínské a latinskoamerické kuchyni. Hlavní využití v má koriandr v kuchyni i lidové medicíně mají suché plody jak celé, tak i mleté. Je součástí kari koření. Nejvíce se koriandr používá v indické, anglické, německé, ale i ve středozemní kuchyni. Přidává se do nakládaných hub, červené řepy, zelí, během uzení i dušení masa, do uzenin, omáček, do pečiva, cukrovinek i likérů.