Koniklec pěstování: Jaký druh vybrat a na co si dát pozor
Koniklec je rostlina, která se v posledních letech těší zvýšené oblibě. Speciálně kvůli tomu, že signalizuje příchod jara. Uvažovali jste o tom, jaké všechny druhy konikleců existují? A co když je chcete pěstovat na zahradě?
Koniklec roste v mírném klimatickém pásu, z toho důvodu se s ním každoročně setkáváme i u nás. Kromě toho, že se vyskytuje v chráněných přírodních lokalitách (jako je třeba Kamenný vrch v Brně, kde existuje speciální místo s názvem Koniklecová louka), najdeme ho i na pasekách.
Druhů konikleců existuje v současné době cca 30. Známe ale i některé poddruhy a hybridy, které si mohou být poměrně dost podobné. (Pro představu, existuje například koniklec slovenský, koniklec jarní, který je v ČR vzácný, koniklec německý, koniklec luční, koniklec velkokvětý a další.) Zajímavý je koniklec alpinský, který se na území Česka vyskytuje pouze v oblasti Krkonoš. Některým druhům konikleců pak dělá dobře prostředí jižní a střední Moravy.
Který z těchto konikleců se ale hodí pro pěstování na zahradě? Je jedovatý? A na co přesně byste si měli dát během jeho pěstování pozor?
Obsah
Pěstování konikleců
Pro cílené pěstování (například v parcích a na zahradách) se nejlépe hodí koniklec slovenský. Případně také můžete volit nejrůznější křížence, o kterých jsme se v krátkosti zmínili už výše. Před zahájením jejich pěstování je jedním z hlavních kritérií výběr nejvhodnějšího místa, kde se bude těmto nápaditým poslům jara nejlépe dařit.
V případě, že se rozhodnete pěstovat koniklec slovenský, velkokvětý nebo luční, vybírejte místo na zahradě, které má plný přístup ke slunci. Také byste měli zajistit, že na vybraném stanovišti bude půda s dobrou drenáží. Rozhodně nic nepokazíte, když přidáte ještě trochu namletého vápence. Toto prostředí by mělo plně vyhovovat i nejrůznějším hybridům.
O mnoho náročnější pro vás bude případné pěstování původně horských druhů konikleců a těch, které lze považovat v našich končinách spíše za vzácné. (Koniklec jarní, koniklec bílý…)
Tyto rostliny vyžadují větší množství stínu. Také by na vybraném místě měla být trochu větší vlhkost, proto je pro ně vhodnější půda s rašelinou. Co se týče hnojení, naprosto nevhodné je cokoliv, co obsahuje dusík.
Jak a kdy je zasadit?
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Úplně nejjednodušší pro vás bude, když si koupíte rostlinky v nějakém větším zahradnictví. Ty pak můžete už jen zakopat do země. Výhodou tohoto kroku je nepochybně to, že personál zahradnictví vám může s výsadbou konikleců poradit, takže existuje jen velmi malé riziko, že uděláte něco špatně.
V případě, že naopak chcete vypěstovat koniklece ze semen, důležité je, aby byla dostatečně dozrálá. Nejlepší čas pro jejich umístění je květen a červen. Semena zasaďte asi 1 cm pod úroveň a obklopte je směsí rašeliny a písku.
Kdo si troufne, ten může zkusit obdobným způsobem pěstovat koniklece doma v květináči.
Aby koniklece na zahradě prospívaly, zajistěte (aby):
- Stejné druhy a druhy s podobnými nároky byly vždycky někde u sebe
- Kolem konikleců nerostly bujně se rozpínající vytrvalé rostliny, které by je mohly převálcovat
- Mezi konikleci v zemině, včetně těch, které se rozhodnete pěstovat na skalce, by měl být rozestup alespoň 40 cm
Další tipy pro perfektní péči o rostliny
Dokud jsou rostliny slabé, je důležité, abyste nezapomínali na jejich pravidelné zalévání. Jakmile zesílí, častější závlahu potřebují hlavně horské druhy konikleců a ty, kterým se daří v severských podmínkách.
Jakmile koniklece odkvetou, měli byste květy v zájmu rostliny odstranit, protože by mohlo dojít ke zbytečnému vysilování koniklece. Také dbejte na průběžné odstraňování odumřelých listů.
Velkou výhodou je, že koniklec patří k odolným rostlinám. Z toho důvodu není nutné je v zimě nějak speciálně chránit před mrazem a chladnými teplotami. Pokud se tedy chcete nějakému takovému kroku vyhnout, koniklec pro vás bude na pěstování téměř ideální.
Na tohle si dejte pozor
Koniklece jsou jedovaté. Z toho důvodu dávejte dobrý pozor na to, aby s nimi nepřišly do přímého kontaktu malé děti. Při práci s nimi si také vezměte rukavice a poté si ještě umyjte pro jistotu ruce.
Zkoušeli jste někdy pěstovat koniklec, nebo se jimi raději kocháte v parku?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Koniklec – Koniklec (česky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Koniklec_slovenský – Koniklec slovenský (česky)