Kolonoskopie – vyšetření se nemusíte bát
Kolonoskopie je vyšetření tlustého střeva, které pomáhá odhalit mnoho nemocí. Jde o velmi dobrou metodu, jak bez operativního zákroku zjistit, co způsobuje potíže.
Obsah
Nevíte, o co se jedná? Řekneme Vám to.
Kolonoskopie je vyšetření tlustého střeva. Provádí se za pomocí endoskopu, tedy ohebné trubice, na jejímž konci je kamera. Vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout střevo zevnitř, má významnou roli v diagnostice a léčbě mnoha nemocí tlustého střeva.
Kolonoskopické vyšetření se dělá z mnoha různých důvodů. Mezi ty nejčastější patří zjištění příčiny krvácení do střeva, různých bolestí břicha a průjmu. Kolonoskopie je zároveň i součástí screeningu kolorektálního karcinomu, při kterém slouží k vyhledávání různých útvarů podezřelých z nádorového bujení a k jejich vyloučení.
Bolí vyšetření konečníku a tlustého střeva?
Základem je správná a pečlivá příprava před kolonoskopickým vyšetřením. K tomu, aby se dalo střevo dobře vyšetřit, je nutné zejména jeho důkladné vyprázdnění a pečlivé očištění od zbytků stolice. Jinak je vyšetření velmi komplikované nebo nelze vůbec provést a musí se znovu opakovat.
Příprava na kolonoskopii
Jak probíhá kolonoskopie příprava na vyšetření? Je nutné vysazení některých léků alespoň 5 dní před vyšetřením. Jde o přípravky železa zbarvující střevo a stolici do černa. Pak vyšetření není možné provést. Vysadit je nutní i léky na ředění krve. Pokud to není možné, mění se jejich forma a snižuje dávkování.
Vždy se poraďte s lékařem, který vám vyšetření doporučil o opatřeních nutných těsně před výkonem, včetně úpravy užívání vašich léků. Informujte také sestru a ošetřujícího lékaře o případných alergických reakcích na jakékoliv léky, o všech závažných onemocněních, na která jste léčeni. Může jít o ischemickou chorobu srdeční, cukrovku, epilepsii či průduškové astma a mnoho jiných nemocí.
Jak probíhá? A jaká je příprava na operaci?
Těsně před vyšetřením se také podle pokynů sestry převlečte do vhodného oděvu, který následně usnadní kolonoskopické vyšetření. Vyjměte si současně i zubní protézy, odložte všechny šperky a hodinky do úschovy sestry.
Nejdříve sestra zavede vstup do žíly pomocí kanyly. Tímto vstupem také dostanete léky na uklidnění a proti bolesti. Pak budete vyšetření lépe snášet. Vyšetření probíhá v leže, v poloze na levém boku. Lékař zavede endoskop do konečníku a pozvolna jej postupně zasouvá až do slepého střeva, kde právě tlusté střevo začíná. Pak se endoskop pomalu vytahuje a pečlivě se prohlíží střevo.
Dnes 9.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Pokud jde vše jak má, trvá vyšetření 20 až 30 minut, ale někdy může být i delší. Během vyšetření můžete občas pociťovat tlak v břiše, ale i křeče nebo nadýmání. Díky tlumicím lékům je vyšetření ve většině případů dobře snášeno. V této situaci se snažte velmi pomalu dýchat, zkuste maximálně uvolnit břišní svalstvo a díky tomu usnadnit průchod ohybem střeva.
Pokud si to povaha onemocnění žádá, někdy je během vyšetření třeba také odebrat bioptické vzorky nebo současně i odstranit slizniční výrůstky, tedy polypy ve střevě. Po vyšetření vás následně převezou na pokoj, kde zůstanete, až dokud nepřestanou působit tlumicí léky. Po vyšetření nesmíte řídit, neboť léky snižují pozornost a mají také vliv na vaše rozhodovací schopnosti.
Jaké mohou nastat komplikace?
Protržení neboli perforace střeva se nejčastěji vyskytuje až po absolvování terapeutických zákroků, například po odstraňování větších polypů. Během diagnostické koloskopie, kdy se neprovádí vůbec žádný zákrok, je perforace střeva velmi vzácná. Nemusíte se jí obávat. Většinou ji lékař pozná ihned. V minimálním počtu případů může vzniknout až po několika hodinách. Perforace střeva se v tomto případě projeví výraznými bolestmi břicha. Pokud se pár dní po koloskopii cítíte dobře, nemusíte se ničeho obávat.
Dieta před operací
Kolonoskopie příprava a dieta před vyšetřením je nutná. Nutná jsou dietní opatření, kdy se 5 dní před vyšetřením nesmí jíst potraviny s velkým množstvím nestravitelných zbytků. Jde zejména o ovoce, zeleninu, obiloviny, luštěniny, ořechy, semínka, mák, celozrnné pečivo a maso. Jíst můžeme bílé pečivo, drůbež, ryby, jogurty, přesnídávky, bramborovou kaši či piškoty. Den před vyšetřením se pijí pouze čiré tekutiny a nesmí se pít mléko a alkohol. Dieta před kolonoskopií je nutná.
Příprava na kolonoskopii se týká i střeva. Příprava střeva se dělá několika metodami. Nejčastěji se střevo připravuje s pomocí projímadla, kdy je nutné vypít 4 litry roztoku. Příprava začíná večer před vyšetřením a končí nejpozději 4 hodiny před začátkem vyšetření.