Klanopraška čínská: Léčivé účinky
Klanopraška je liána z Dálného východu, která je také známá jako schizandra. Je to velmi užitečná léčivka, která ve své domovině roste až ve výškách do patnácti set metrů nad mořem a je tedy dokonale mrazuvzdorná. U nás dokáže přežít bez problémů teploty pod mínus dvacet stupňů.
Obsah
Ztlumí deprese a zabrání předčasnému stárnutí
Klanopraška je vděčnou ozdobou různých pergol a plotů. Kromě toho, že velmi hezky vypadá, nabízí taky užitek jako léčivka. Z listů si můžete uvařit posilující čaj, z plodů vyrobit marmelády nebo kompoty. Bobule se také dají zmrazit, usušit, nebo využít pro výrobu kapek, tinktur, ale i domácího vína.
Látky, obsažené v klanoprašce posilují naši nervovou soustavu, umožňují nám zvýšit fyzickou i psychickou aktivitu, snižují únavu a tlumí deprese. Schizandrin působí na náš organismus celkově blahodárně bez vedlejších účinků. Stimuluje cévní činnost i dýchání. Pomáhá na přílišnou nervovou dráždivost, nespavost, zvýšený krevní tlak a na poruchy činnosti srdce.
Klanopraška má na nás v malých dávkách povzbuzující účinek, ve velkých naopak funguje jako sedativum. Také patří mezi antioxidanty, které zpomalují stárnutí. Její účinky se dokážou dokonce vypořádat s chronickým únavovým syndromem.
Pomáhá i při psychózách
Tato liána také zajišťuje ochranu našich buněk a svalů. Zlepšuje ostrost vidění a zlepšuje sluch. Dokáže regenerovat jaterní buňky a dokonce i takové, které jsou poškozené alkoholem, nebo hepatitidou. Také léčí impotenci a užívá se při bolestech krční páteře a kloubů.
Klinické testy prokázaly pozitivní vliv klanoprašky při léčbě psychóz, alergických dermatitid a kopřivky. Upravuje kyselost žaludku podle potřeby organismu směrem nahoru i dolů. Patří mezi adaptogeny, které zvyšují naši odolnost na zátěž. Podobně účinkuje žen-šen nebo eleuterokok.
Klanopraška čínská dokáže:
- Snížit únavu a urychlit rekonvalescenci
- Zlepšit fyzický i duševní výkon
- Regenerovat a chránit játra
- Tlumit deprese
- Zlepšit imunitu
- Snížit cholesterol
- Funguje jako antioxidant
- Je to přírodní afrodiziakum
Rostlina pěti chutí
Extrakty a čaje ze semen a plodů působí povzbudivě na naši nervovou soustavu, lihová tinktura zvyšuje naši schopnost fyzického vypětí a zahání únavu. Šťáva z plodů se využívá v potravinářství na výrobu nápojů.
Bobule klanoprašky připomínají červený rybíz, jejich chuť je však poměrně neobvyklá. Přesněji řečeno chuti, protože je jich údajně pět – slaná, sladká, kyselá, hořká a ostrá. Proto se jí někdy říká také rostlina pěti chutí.
Pokud ostříháte nějaké listy nebo výhonky této liány, můžete si z nich udělat výborný posilující čaj. Má růžovou barvu a s medem skvěle chutná. Pít byste ho měli alespoň dvakrát denně.
Dnes 21.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Dobrý den, má smysl si listy klanoprašky usušit na čaj na zimu? Bude mít čaj stejný účinek jako z čerstvých listů? Díky moc za odpověď. Alena