Jak doma odstranit ušní maz a mazovou zátku v uchu

Maz v uchu má důležitou funkci, chrání totiž velmi citlivou kůži vnějšího zvukovodu. Kromě toho, jeho úkolem je i ochrana proti nežádoucím infekcím a udržuje v uchu správné prostředí. I přesto řada z nás používá přípravky na odstranění ušního mazu, protože při jeho hromadění by mohla vzniknout mazová zátka v uchu, která by mohla člověku způsobovat problémy, nebo ne? Jak ucho správně vyčistit? A jak dostat pryč špunt v uchu? Na to vše se zaměříme níže.
Než se pustíme do podrobnějšího rozebírání mazové zátky a čištění uší, podíváme se na to, co si o čištění uší myslí odborníci. Studie z roku 2018 zkoumala skupinu 206 studentů, z nichž drtivá většina řekla, že si uši pravidelně čistí.
Ukázalo se ale, že čištění uší není ve skutečnosti potřeba tolik, jak si všichni myslíme. Ušní maz totiž není špína. Jak už bylo řečeno v úvodu, jeho hlavním úkolem je lubrikace a ochrana, která snižuje riziko ušních infekcí.
Dokonce se má za to, že čištění uší přináší více rizik než potenciálních benefitů. Speciálně, pokud při čištění používáte klasickou vatovou tyčinku, která může způsobovat podráždění nebo dokonce poranění, pokud s ní nezacházíte dostatečně šetrně. Právě tyčinka navíc může způsobovat posouvání a stlačování mazu, kvůli čemuž vám může postupem času vzniknout ona mazová zátka.
Jak to tedy dělat správně?
Obsah
Odstranění mazové zátky
Peroxid vodíku
Peroxid vodíku do ucha je účinný, ale musíte s ním umět správně zacházet, v opačném případě vám totiž může ublížit. Množství peroxidu můžete regulovat vatovou tyčinkou, na kterou ho nakapete. Někdo také používá kapátko (v takovém případě ale budete potřebovat asistenci další osoby). Aby mohl peroxid správně působit, měli byste ležet několik minut na boku a ucho s peroxidem by mělo směřovat směrem vzhůru. Po několika minutách se otočte na druhý bok a počkejte, až maz vyteče ven. (Z toho důvodu je vhodné mít pod hlavou ručník.)
Naprostou samozřejmostí je, že byste si neměli kapat do uší silný peroxid, který by mohl způsobit podráždění, popáleniny a další nepříjemnosti. Z toho důvodu nikdy nepoužívejte peroxid nad 10 %. (Nejlepším řešením bude, když se poradíte s lékárníkem, který vám doporučí nejlepší přípravek pro vaši aktuální potřebu.)
Kapky do uší
Dalším řešením jsou speciální kapky do uší, které jsou buď na bázi vody nebo oleje a jejich struktura dovede narušit strukturu zátky. Nejbezpečnější bude, když se při aplikaci kapek budete řídit tím, co je uvedeno v návodu.
Co dalšího může fungovat?
Dnes 8.6.2023 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Pokud máte doma prázdný obal od kapek do očí (který bude zároveň i čistý), nebo máte po ruce skleněnou pipetu, můžete do ucha aplikovat i některé další látky, které dovedou mazovou zátku uvolnit.
Pomoci může:
- Dětský olejíček
- Solný roztok
- Mandlový olej
- Glycerin
Naopak není vhodné čistit uši ušní svící a olivovým olejem.
Postup aplikace látek z výše uvedeného seznamu je stejný, jako v případě předešlých tipů. Nakapejte pár kapek do ucha a několik minut ležte na straně s postiženým uchem směrem směřujícím nahoru. Poté se otočte na druhou stranu a počkejte, až vám vykape ušní maz ven.
Prevence ušní zátky
Jak už bylo řečeno, i přes původně dobrý úmysl vám může nejvíc škodit čištění uší klasickými vatovými tyčinkami, které mohou v dlouhodobém horizontu přispívat ke vzniku mazové zátky. Z toho důvodu se doporučuje vyzkoušet jinou metodu čištění uší. Pokud máte nadměrné množství ušního mazu, nejlepší volbou pro vás budou speciální spreje do uší, které dovedou šetrně odstranit ušní maz.
Není to ale vyloženě nutné, protože uši se ve skutečnosti dovedou zbavit nahromaděného ušního mazu samy, i bez naší aktivní pomoci.
Věděli jste, že se můžete k ušní zátce dopracovat pravidelným používáním vatové tyčinky?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ušní_maz – Ušní maz (česky)
https://www.healthline.com/health/ear-wax-removal-home-remedy – Jak bezpečně odstranit mazovou ušní zátku (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322247 – Odstraňování ušního mazu (anglicky)