Impetigo – kožní onemocnění
Onemocnění s názvem impetigo má nepříjemné příznaky a je vysoce nakažlivé. Potýká se s ním každoročně až 10 % dětí s kožními potížemi, nejčastěji ve věku 3 až 7 let. Objevuje se však i u dospělých, zejména maminek, ale i u dospělých po prodělání rýmy, nachlazení nebo chřipky.
Obsah
Co je to impetigo a jak se projevuje
Impetigo, chrásty nebo také povrchová pyodermie má původ v latinském slově impetere neboli zaútočit. Onemocnění je vysoce nakažlivé a rychle se šíří. Jedná se o bakteriální kožní infekci a napadá zejména povrchovou vrstvu kůže, kterou způsobují 2 typy bakterií, Staphylococcus aureus v 70 % případů nebo Streptococcus pyogenes ve 2 % případů. V důsledku infekce vzniká zánět, nejčastěji na obličeji, u nosu a úst, na krku, ale i na rukou a nohou.
Příznaky vyrážky
Z počátku se objevuje začervenání, pak mokvání, a často puchýřky, které snadno praskají. Vytéká tekutina, přes kterou se infekce šíří. Z prasklých puchýřků pak vznikají žlutavé až medové krusty, které zanechávají červenou skvrnu, která se většinou zhojí bez jizev. Výjimečně dojde k trvalému poškození kůže a změně pigmentace, tedy zesvětlení nebo ztmavnutí. Nutné je chránit postižená místa pomocí přípravků s vysokým UV faktorem proti slunci.
Nebulózní impetigo
Nebulózní impetigo tvoří více než polovinu případů, hlavně v létě. Nejčastější příčinou je bakterie Staphylococcus aureus a Streptococcus pyogenes pak zejména u předškolních dětí a mnohem méně. Kůže je zánětem napadena po poškození a narušení, tedy poštípání, odřeninách a popáleninách. Typická ložiska s medově žlutými krustami na obličeji, malé, zarudlé vřídky praskají a vznikají žlutohnědé strupy, které odpadávají a tvoří se červené skvrnky, které se většinou hojí bez potíží.
Bulózní impetigo
Bulózní impetigo je méně častou formou impetiga. Postiženy jsou hlavně velmi malé děti, tedy novorozenci a děti do 2 let věku. Infekce se objevuje především v létě. Nejprve se vysévají puchýře o rozměru 5 mm až 2 cm na trupu, rukou a nohou, zejména v tříslech novorozenců až na břiše. Buly praskají, vzniká vlhká ranka a na okraji zůstávají zbytky puchýřů. Hojí se bez jizev. Může se objevit svědění, zvýšená teplota a zduření mízních uzlin.
Ecthyma
Nejzávažnější formou infekce je ecthyma, která postihuje i hluboké vrstvy kůže. Projevuje se velmi hlubokými krvavými vředy se zánětlivým lemem zejména na nohou a chodidlech. Pak prasknou, vzniká tuhá krusta a často se hojí jizvou.
Možné komplikace
Komplikací je glomerulonefritida – zánětlivé onemocnění ledvin při infekci bakterií Streptococcus pyogenes. Nejčastěji u dětí mezi 3. až 7. rokem života a rozvíjí se 18. až 21 dní od začátku vzniku impetiga. Proto se provádí vyšetření moči. Objevit se může i hematogenní rozsev způsobující osteomyelitidu – zánět kostní dřeně, septickou artritidu – zánětlivou infekci kloubů, pneumonii – zápal plic a septikémii – šíření bakteriální infekce krví a folikulitidu – postihne vlasové váčky.
Možnosti terapie a léčby
Nejprve se musí rychle zastavit šíření infekce. Lokální léčba se používá u nekomplikovaných případů:
Dnes 16.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- vzniklé krusty se odstraní krátkodobým podáním masti odstraňující zrohovatělou kůži, aby mohlo antibiotikum vstoupit do rány, většinou jde o masti s obsahem kyseliny salicylové a s 5% ureou
- po aplikaci keratolytických mastí se rána dezinfikuje, místo se opláchne slabým roztokem manganistanu draselného neboli hypermanganu
- k cílené léčbě se použijí antibiotické masti a krémy, obsahující bacitracin, neomycin, mupirocin, kyselinu fusidovou nebo ratapamulin
- na velké plochy kůže se používají další antimikrobiální přípravky ve formě past, koupelí nebo obkladů, například Oilatum plus, což je přísada do koupele s antimikrobiální látkou triclosan
- používají se i místní přípravky s dezinfekčním účinkem, tedy obsahem cloroxinu nebo kombinace hexamidinu, chlorhexidinu a chlorcresolu k čištění kůže při bakteriálních infekcích, jako třeba Cyteal
Jak zmírnit projevy
Po ošetření nechte místa dýchat na vzduchu, ale zajistěte, aby obnažená část pokožky nepřišla do kontaktu s nečistotami v okolí. Místa lze překrýt gázou. Pomáhají i léky proti bolesti a antihistaminika proti svědění, při zvýšené teplotě a horečce ibuprofen nebo paracetamol. Onemocnění bez komplikací trvá až 10 dní.
Preventivní opatření
Onemocnění je vysoce nakažlivé, šíří se přímým kontaktem s infikovanou osobou nebo hygienickými pomůckami. Nutné je dodržovat přísný hygienický režim. Používat antibakteriální mýdla, vlastní ručník, nepůjčovat si oblečení, prádlo prát na více než 60 °C a žehlit. Přenos je možný i hygienickými potřebami, třeba žiletkami, nádobím, příbory a u dětí hračkami. Bakterie se snadněji šíří ve vlhku a teple, hlavně v létě. Kromě dětí v kolektivu jsou ohroženy maminky a osoby se sníženou obranyschopností, které trpí cukrovkou – diabetes mellitus.
Jak podpořit hojení kůže
- k podpoře hojení je možno použít HemaGel, zajišťující vhodné pH
- kyselina hyaluronová pro hojení, například Cicatridina mast
- na špatně se hojící zánětlivé rány zábaly a obklady z řepíku lékařského
- k regeneraci mast z měsíčku lékařského na suchou a rozpraskanou pokožku
- mast z jitrocele kopinatého k urychlení hojení, na bolestivou pokožku a jizvy
- konopné masti na podrážděnou a poškozenou pokožku i na desinfekci
- Avene Cicalfate creme je antimikrobiální, pro podrážděnou pokožku
- Bioderma Cicabio krém obsahuje antibakteriální látky
- La Roche-Posay Cicaplast k urychlení obnovy kůže a antibakteriální ochranu
- Cicaplast balzám B5 SPF50 proti vzniku skvrn a na UVA/UVB ochranu
- Cicaderma mast je homeopatická mast s hojivými účinky podrážděné kůže