Hořká čokoláda a zdraví
Čokoláda je jednou z nejoblíbenějších potravin na světě. A není divu – tato pochoutka totiž nejen skvěle chutná, ale také zlepšuje náladu. Díky obsahu dopaminu a „hormonu štěstí“ serotoninu jsou kakaové boby účinným přírodním antidepresivem a jejich konzumace má příznivé účinky na duševní zdraví. Navíc má čokoláda díky obsahu theobrominu i povzbuzující účinky. S kvalitní čokoládou tedy mlsání může být i zdravé, pokud si jí ovšem dopřejete s mírou.
Obsah
- 0.1 Jak poznáte kvalitní čokoládu?
- 0.2 V levnější čokoládě často najdete palmový olej
- 0.3 Čokoládová pochoutka není čokoláda!
- 1 Kakaové boby a zdraví
- 2 Čokoláda a duševní pohoda
- 3 Čokoláda proti stárnutí a rakovině
- 4 Kakao v čokoládě prospívá zdraví srdce a cév
- 5 Mlsáním proti cukrovce
- 6 Čokoláda proti zubnímu kazu i jako afrodiziakum
- 7 Obsah minerálů
- 8 Jaké množství čokolády vám prospěje a podpoří zdraví?
- 9 Nepražené kakaové boby – zdravější alternativa čokolády
Jak poznáte kvalitní čokoládu?
Nejzdravější čokoláda je samozřejmě ta, která má vysoký obsah kakaa a zároveň málo cukru. Opravdu kvalitní čokoláda by měla obsahovat pouze kakaovou hmotu, kakaové máslo a cukr, a k jejímu dochucení by měly být použité pravé vanilkové lusky.
Obsah kakaa je sice různý podle toho, jestli čokoláda mléčná nebo hořká, obecně by ale měly v mléčné čokoládě být alespoň 35% kakaové sušiny. Taková čokoláda má jemnou konzistenci, voní po kakau a hladce se rozplývá na jazyku. Když jí zlomíte, uslyšíte zřetelné křupnutí. V chuti můžete rozeznat květinové, ovocné či kořeněné podtóny.
V levnější čokoládě často najdete palmový olej
O něco levnější tabulky čokolády, které často najdeme na policích obchodů, jsou takzvané čokolády s ekvivalentem. U takové čokolády je kvůli levnější ceně část kakaového másla nahrazena rostlinným tukem (často to bývá palmový olej). Tyto rostlinné tuky by ale měly nahrazovat maximálně pět procent celkového obsahu kakaového másla. I u této čokolády ale platí, že by měla obsahovat minimálně 35% kakaového prášku.
Čokoládová pochoutka není čokoláda!
Nejlevnější“ čokolády“ se pak už čokoládou vůbec nedají nazývat. Dokonce se ani jako čokoláda nesmějí prodávat – obchodech je najdeme pod názvem „čokoládová pochoutka“ nebo „čokoládová poleva“. Často se z nich vyrábějí nejen polevy na dorty, ale i různé čokoládové figurky. Tyto produkty ale už obsahují jen malé množství kakaa (často méně než 10%) a kakaové máslo je v nich zcela nahrazené levnějším rostlinným tukem. O to víc se v nich ovšem najdete cukru
Konzumace těchto levných náhražek čokolády tedy vašemu zdraví příliš neprospěje. Pokud tedy máte chuť na sladké, ale zároveň chcete dbát na své zdraví, dopřejte si radši menší kousek kvalitnější čokolády.
Kakaové boby a zdraví
Kakaové boby patří mezi takzvané superpotraviny. Obsahují velké množství minerálů, především hořčíku, a také antioxidantů. Jejich léčivé účinky znali už staří Aztékové a Mayové. Kakaové boby využívali například jako lék proti průjmu, kakaové máslo bylo zase používané na ošetření popálenin.
Kakaové boby patří mezi nejvýznamnější zdroj antioxidantů na světě. Syrové kakao obsahuje až 10% flavonoidních antioxidantů. Pro srovnání – to je dvakrát více, než jich najdete v červeném víně, a dokonce třikrát více, než v zeleném čaji.
Není divu, že čokoláda se v 17. a 18. století prodávala pouze v lékárnách a byla častým doplňkem při rekonvalescenci. Používala se také jako lék proti horečce nebo porucha trávení, dokonce i jako podpůrná léčba při porodu.
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Kvalitní hořká čokoláda:
- Obsahuje antioxidanty
- Snižuje hladinu škodlivého cholesterolu
- Pomáhá předejít kardiovaskulárním onemocněním, chrání srdce a cévy
- Je bohatá na minerály, především hořčík fosfor a draslík
- Snižuje krevní tlak
- Pomáhá chránit pokožku před vlivem slunečního záření
- Chrání proti zubnímu kazu
- Má stimulující účinky
- Zvyšuje prokrvení těla
- Zlepšuje náladu
- Je přírodním antidepresivum
- Má afrodiziakální účinky
- Pomáhá předejít vzniku cukrovky
- Podporuje imunitní systém
Čokoláda a duševní pohoda
Jste zvyklí si dát kousek čokolády pro zahnání splínu a zlepšení nálady? Pak vás možná potěší, že ékaři už od 16. století doporučovali čokoládu jako lék proti špatné náladě a dnešní vědecký výzkum tyto efekty čokolády potvrzuje.
Konzumace hořké čokolády má blahodárný vliv na psychiku a duševní zdraví. Kakaové boby a tedy i čokoláda s vyšším podílem kakaa jsou považovány za účinné přírodní antidepresivum.
Proč tomu tak je? Kakao obsahuje hned několik látek, které působí na lidský mozek a vyvolávají pocity pohody a štěstí. Jsou to především tryptofan, anandamid, arginin, fenylethylamin a dopamin. Pojďme se blíže podívat na to, co tyto látky v lidském mozku dělají.
Hormony štěstí vám zvednou náladu
Tryptofan je esenciální aminokyselina, ze které si naše tělo vyrábí „hormon štěstí“ serotonin. Serotonin je neurotransmiter, který se podílí na vzniku nálad a jeho nedostatek v mozku způsobuje například deprese, poruchy spánku, změny nálady, podrážděnost a nechutenství.
Anandamid je látka, která je přirozeně přítomná v našem mozku. Pomáhá navodit pocit uvolnění a blaženosti. Anandamid patří mezi endogenní kanabinoidy – funguje tedy podobně, jako THC v marihuaně – rozdíl je ale v tom, že naše tělo si ho přirozeně vyrábí samo.
Je čokoláda lepší než sex?
Fenylethylamin je také někdy přezdívaný „hormon lásky a štěstí“. Tělo si ho vyrábí z aminokyseliny fenylalaninu, kterou rovněž najdeme v kakau. Fenylethylamin se v těle vytváří v okamžicích nadšení. Tato látka zvyšuje tělesnou teplotu a pomáhá zlepšit soustředění.
Fenylethylamin vyvolává v mozku vyplavování dopaminu. To je neurotransmiter, který v mozku plní větší množství funkcí, nejznámější ale jeho vliv na motivaci a vznik příjemných emocí. Dopamin je v mozku vyplavovaný například při orgasmu. Občas se říká, že čokoláda je lepší než sex – a právě díky dopaminu na tom něco pravdy bude.
Čokoládou proti stresu
Všechny tyto látky vyvolávají pocity blaženosti a štěstí a vyskytují se například v mozku zamilovaných. Lidé, kteří pravidelně konzumují čokoládu, mívají nižší hladinu stresových hormonů než ti, kteří této pochoutce neholdují.
V kakau se nacházejí i MAO inhibitory – látky, které zajišťují, že výše uvedené neurotransmitery zůstanou déle v krevním oběhu, protože zpomalují jejich odbourávání. Díky tomu pozitivní efekt kakaa na duševní pohodu vydrží déle.
Theobromin rychle dodá energii
Čokoláda má i povzbuzující účinky. Pomáhá zvýšit koncentraci, prokrvit mozek a krátkodobě zlepšit paměť. Theobromin obsažený v čokoládě totiž působí podobně jako kofein. Stimuluje nervový systém, rozšiřuje cévy a uvolňuje svaly. Na rozdíl od kofeinu má ale o něco slabší účinky. Povzbudivé působení theobrominu na lidský organismus je oproti kofeinu zhruba čtvrtinové.
Theobrominu najdete v kakau zhruba jedno až dvě procenta. Čokoláda kromě toho obsahuje i malé množství kofeinu – to je ale z hlediska jejich stimulačních účinků zanedbatelné. Čokoláda vás tedy neprobere stejně efektivně jako šálek kávy. Ve spojení s dalšími účinky na nervový systém ale tyto povzbuzující účinky pomáhají zajistit větší čilost a lepší náladu.
Čokoláda proti stárnutí a rakovině
Silné antioxidanty v hořké čokoládě zpomalují stárnutí organizmu a pomáhají předejít rakovině. Hořká čokoláda těchto látek obsahuje opravdu široké spektrum – najdete v ní například polyfenoly, flavanoly či katechiny.
Flavanoly kromě toho pomáhají také snížit krevní tlak. Podporují totiž v cévách produkci oxidu dusnatého, který jim dává signál k uvolnění a snížení odporu. Díky tomu se cévy rozšíří a dojde ke snížení krevního tlaku.
Kakao v čokoládě prospívá zdraví srdce a cév
Antioxidanty také chrání cévy před oxidativním stresem a tím pomáhají předcházet jejich poškození. Tím dále snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. K tomu napomáhá i vysoký obsah hořčíku v kakaových bobech.
Hořká čokoláda prospívá zdraví srdce a cév ještě z jednoho důvodu. Kakao totiž pomáhá zvyšovat hladinu „hodného“ cholesterolu (HDL) v krvi. Existují studie, které také prokázaly, že hořká čokoláda snižuje hladinu škodlivého typu cholesterolu (LDL) u mužů, kteří mají jeho hladinu zvýšenou.
Mlsáním proti cukrovce
Konzumace hořké čokolády také snižuje inzulinovou rezistenci a tím kromě snížení rizika vzniku srdečních onemocnění především pomáhá předejít vzniku diabetu. Hořká čokoláda kromě toho také snižuje srážlivost krve, čímž pomáhá předejít trombóze nebo infarktu. Díky tomu by se její nadměrné konzumaci ale měli vyhnout lidé, kteří mají srážlivost krve nízkou.
Bioaktivní látky v hořké čokoládě, především antioxidanty flavanoly, také pomáhají chránit pokožku před škodlivými účinky slunečního záření. Podle studie z roku 2009 pravidelná konzumace hořké čokolády dvojnásobně zvýšila množství slunečního záření, kterému mohli být studovaní jedinci vystaveni, než se jejich pokožka spálila.
Čokoláda proti zubnímu kazu i jako afrodiziakum
Čokoláda proti obecným předpokladům také dokáže ochránit zuby před zubním kazem. Kakao totiž obsahuje fluor, který zubům prospívá, a kakaové máslo na povrchu zubů zase vytváří ochranný povlak, který obsahuje množství tříslovin. Ty potom chrání zuby před působením škodlivých bakterií.
Kromě toho také kakao obsažené v čokoládě působí jako afrodiziakum, především pro ženy. Není tedy divu, že právě čokoláda je tradičním dárkem mezi zamilované páry. Afrodiziakální účinky čokolády má na svědomí látka zvaná fenylethylamin, na jejíž vliv jsou prý ženy citlivější než muži.
Obsah minerálů
Hořká čokoláda obsahuje velké množství pro lidský organismus důležitých minerálů. Jedna 100g tabulka 70% až 85% hořké čokolády obsahuje:
- Mangan – 98% doporučené denní dávky
- Měď – 89% doporučené denní dávky
- Železo – 67% doporučené denní dávky
- Hořčík – 58% doporučené denní dávky
Kromě toho v ní najdete i draslík, selen, a fosfor.
Jaké množství čokolády vám prospěje a podpoří zdraví?
Samozřejmě asi nebude zrovna nejzdravější, pokud byste snědli celou tabulku čokolády na jedno posezení. Jaké je tedy vhodné množství čokolády, jehož konzumace se považuje za zdravé?
Vědci se nemohu úplně shodnout, ale většina odhadu se pohybuje mezi 20 až 50 g kvalitní hořké čokolády 3x týdně až jednou denně. V tomto množství hořká čokoláda nejen prospívá zdraví, ale také zahání chuť na mlsání jiných sladkostí. Pokud tedy máte chuť na kousek čokolády, dejte si jej bez výčitek.
Nepražené kakaové boby – zdravější alternativa čokolády
Pokud se chcete úplně vyhnout konzumaci cukru, můžete jako alternativu vyzkoušet nepražené kakaové boby. Konzumací nepražených bobů získáte to nejlepší z kakaa bez toho, abyste svůj organismus zatěžovali dalšími látkami, často přidávanými především do méně kvalitních čokolád.
V nepražených kakaových bobech jsou zachovány všechny důležité látky, neovlivněné tepelným zpracováním – především antioxidanty, které se tepelným zpracováním ničí. Nepražené kakaové boby obsahují dokonce více antioxidantů, než kvalitní vysokoprocentní čokoláda. Antioxidanty v syrových kakaových bobech jsou navíc vysoce stabilní a pro lidský organismus snadno vstřebatelné.
Kakao a zdraví střev – přírodní probiotikum
Oproti třeba i kvalitní hořké čokoládě kakaové boby navíc obsahují výrazně větší množství vlákniny, která usnadňuje trávení a působí jako přírodní probiotikum.
V nepražených kakaových bobech najdete i velké množství hořčíku a organické síry. Především hořčík je při v současnosti rozšířeném způsobu stravování jedním z nejvíce nedostatkových minerálů. Přitom právě hořčík výrazně přispívá ke zdraví srdce a cév a pomáhá předejít kardiovaskulárním onemocněním.
Nepražené kakaové boby se hodí pro rychlé dodání energie. Dokážou podpořit koncentraci a zahnat pocit hladu. Už pouhé dva až tři kakaové boby snědené například před cvičením nebo větší duševní námahou vás doslova nakopnou k lepšímu výkonu a navíc přitom i zlepší vaši náladu.
Vyzkoušejte kakaové boby v celku, nasekané nebo jako prášek
Můžete je chroupat jen tak, pokud vás neodradí jejich výrazná hořká chuť, nebo je přidávat do nejrůznějších pokrmů. K tomu se hodí buď kakaové boby nahrubo nasekané na malé kousky v mixéru, kterými se například dají zdobit dezerty, nebo prášek z nepražených kakaových bobů, který se dá použít všude tam, kam bystě běžně přidali klasické kakao.
Prášek z kakaových bobů si můžete přidat například do jogurtů, smoothies, kaší, dezertů či hlavních jídel – fantazii se meze nekladou. Je ale lepší, pokud nepražené boby neprojdou tepelnou úpravou, aby se v nich zachovaly všechny zdraví prospěšné látky. Nejvíce se tedy hodí do nepečených a nevařených jídel.
K snídani si například můžete si například připravit chutné smoothie plné proteinů jednoduše tak, že s vodou či mlékem rozmixujete několik jahod, banán, dvě lžíce konopného proteinu a prášek z nepražených kakaových bobů podle chuti.
Máte nějaké vlastní recepty na přípravu jídel s nepraženými kakaovými boby? Podělte se o ně v komentářích.