Hořčík: Nedostatek může být způsoben i stresem

V současnosti je naše strava poměrně chudá na hořčík, a aby toho nebylo málo, kvůli ochraně před osteoporózou se do potravin přidává vápník, který nám hladinu hořčíku ještě sekundárně potlačuje. Proto dnes nedostatkem hořčíku trpí mnoho z nás, uvádí se, že u nás každý třetí člověk.
Obsah
Hořčík zahání vápník a tím zajišťuje odpočinek buňkám
Kromě nedostatečného obsahu v potravě má na nízkou hladinu hořčíku vliv také emocionální stres, léky, fyzická námaha, poruchy trávení, příliš mnoho vápníku, ale také různá onemocnění jako třeba cukrovka.
Hořčík a vápník jsou v našem těle něco jako dvě strany jedné mince, nebo spíš něco jako vypínač. Vápník zapíná, hořčík vypíná. Vápník je normálně mimo buňku, a když se do ní dostane, zapne ji – aktivuje její funkci, například napne sval. Hořčík je v buňkách a má za úkol po akci vápník vytlačit a tak buňku vypnout, aby byla v klidovém stavu. Pokud tedy máme kromě nižší hladiny hořčíku ještě vyšší hladinu vápníku, ten snadno přemůže i tu trošku hořčíku, co máme a buňky se prostě nevypínají.
Potravinové doplňky vybírejte pečlivě
Hořčík má ovšem v našich tělech více úloh než jen „zahánět“ vápník. Pomáhá správně fungovat svalům a nervům. Řídí pravidelný srdeční rytmus, podporuje imunitu a posiluje kosti. Reguluje hladinu cukru v krvi, krevní tlak a podílí se na výrobě a udržování energie.
Přestože do sebe ládujeme hořčík v tabletkách, často to nestačí. Potřebujeme ho totiž mnohem víc, než si myslíme. Proto je potřeba zvolit opravdu kvalitní, dobře vstřebatelné potravinové doplňky s vysokým obsahem magnézia.
Hladinu hořčíku nám ovšem pomohou zvýšit také na hořčík bohaté potraviny. Najdeme ho v banánech, kakau, luštěninách, celozrnných obilninách, fících nebo oříšcích a jiných semenech.
V těhotenství je obzvlášť důležitý
Nedostatek hořčíku u těhotných žen může způsobit vrozené vady u novorozence, proto je nesmírně důležité si v tomto období hořčík hlídat. Pokud to naopak s příjmem hořčíku přeženeme, zvýšené množství může vést k průjmům.
Nedostatek hořčíku – příznaky:
- Máte pocit vnitřního napětí
- Špatně se vám dýchá, jako byste měli kámen na hrudníku
- Brní vás jazyk a konečky prstů nebo rukou
- Máte pocit slabosti všech končetin
- Sucho v ústech
- Bolesti u srdce
- Bolesti hlavy
- Neurastenické příznaky
- Pocit bolesti a stažení kolem žaludku
- Noční křeče lýtek
- Popřípadě další svalové křeče obličeje, rukou a nohou
1 komentář
[…] Tip: Stres může způsobit nedostatek hořčíku […]