Hemofilie: Příznaky, léčba, dědičnost

Pokud jste někdy četli román o upírech, v některých případech se v něm zmiňuje hemofilie. I když si to mohou mnozí myslet, hemofilie není nějaký fantazijní problém, ale skutečná porucha, která komplikuje mnohým lidem život. Jaké má hemofilie příznaky? A je dědičná?
Příběhy o upírech jsou pro mnohé velice atraktivní, protože jsou tajemné, nechybí v nich zajímavá zápletka, a bývají i poměrně romantické. Někteří si dokonce přejí, aby se jim něco podobného stalo i ve skutečném životě.
A pak jsou zde lidé, kteří sice nejsou upíři, ale kteří měli tu smůlu, že trpí hemofilií, která se v některých knihách celkem často skloňuje. Nenechte se ale zmást. Nepijí po nocích cizí krev. Jejich tělo z nějakého důvodu nedovede zachovat normální parametry krve.
Co vše byste měli o hemofilii vědět? Na to se zaměříme níže.
Obsah
Příznaky hemofilie
Hned na úvod vám povíme, že hemofilie nemá jednotné příznaky. Je to kvůli tomu, že existuje několik jejích typů. Za mírnější hemofilii se považuje hemofilie typu C. Vážnější je hemofilie A a B, ale tyto formy mohou mít taktéž u některých pacientů mírnější projevy.
Obecně se ale za příznaky hemofilie považuje:
- Krvácení do kloubů
- Krvácení do kůže
- Krvácení do svalů a měkkých tkání
- Krev v moči
- Krev ve stolici
- Časté krvácení z nosu
- Krvácení dásní
Co ji způsobuje?
Primárním důvodem vzniku hemofilie je genetika. Ve své podstatě jde o odchylku, která způsobuje abnormální srážlivost krve.
Dá se léčit?
Léčba hemofilie opět souvisí s tím, jaký je člověku diagnostikován její typ. Hlavním cílem léčby je podpora srážení krve, čímž by mělo dojít k redukci krvácivých stavů.
Dnes 22.9.2023 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Kromě léků a dalších faktorů, které podporují srážení krve, se doporučuje rehabilitace. (Hlavně, když dochází ke krvácení do pohybového aparátu.) Také se hledají nové formy genové terapie, která by mohla být pro pacienty s touto poruchou účinná.
Rizikové faktory
Mezi rizikové faktory pro vznik hemofilie patří mužské pohlaví. Co se týče hemofilie typu C, tou trpí muži a ženy zhruba stejně.
Dá se jí předcházet?
Hemofilie se přenáší z rodiče na dítě. V podstatě tedy neexistuje žádný způsob, jak by se dalo této chorobě předejít. Leda, že by si pár zaplatil nákladné genetické vyšetření, které může pomoci odhalit zvýšené riziko některých vážných chorob. (Zjistí se při něm, jestli nejste nositelé nějakého genu, který by v kombinaci s genetickou výbavou vašeho protějšku mohl způsobit vážně poškozený plod.)
U těhotných žen se nedá hemofilie plodu nijak poznat. V některých případech se ale mohou zárodky testovat v rámci oplodnění IVF.
Kdy vyhledat lékaře?
Pokud trpíte hemofilií vy osobně, určitě se hodí znát potíže, které by vás měly v případě potřeby nasměrovat do ordinace vašeho ošetřujícího lékaře.
Patří mezi ně bolest krční páteře, časté zvracení, intenzivní a pravidelná bolest hlavy, extrémní spavost, dvojité vidění a nezastavitelné krvácení.
V případě jakéhokoliv zákroku také nezapomeňte informovat zdravotnický personál o tom, že trpíte poruchou krve. Díky tomu bude schopen o vás správně pečovat.
Znáte někoho, kdo trpí hemofilií?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/hemophilia – Vše o hemofilii (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/154880 – Co je hemofilie? (anglicky)