Gelové nehty – jsou bezpečné pro naše ruce?
Toužíte po krásných dlouhých nehtech, ale vaše nehty nedosahují potřebné kvality? Žádný problém. Stačí se objednat do nejbližšího nehtového studia a během chvíle se můžete pyšnit dokonale upravenými gelovými nehty. Jsou ale pro vás a vaše ruce bezpečné? O tom si povíme právě v tomto článku.
Trendy posledních několika let hovoří jasně. Aby ženské ruce vypadaly upraveně a stylově, žádají si kvalitně zhotovené gelové nehty. Ty mohou být buď krátké a bez vzoru, ale i dlouhé a ozdobené barevnými laky a kamínky.
Nelze říct, že by byla móda gelových nehtů objevena teprve dnes. Stačí, když si vzpomenete na dobu před několika lety, kdy bylo žádoucí nosit hranatě zapravené gelové nehty, které zdobila decentní francouzská manikúra. Dnes se však setkáváme s několikacentimetrovými nehty, které mohou na první pohled vypadat docela hezky. Na ten druhý však mohou dost výrazně znesnadňovat život.
Když se však oprostíme od estetické stránky věci, přichází na řadu otázka, jak moc je nošení gelových nehtů vlastně bezpečné. Právě na to se zaměříme v následujících několika odstavcích.
Obsah
Co jsou to gelové nehty?
Gelové nehty jsou nejčastěji umělým prodloužením lidských nehtů, ke kterému se používá speciální gel. Takovým nehtům pak lidé říkají umělé, jelikož se jedná o jakousi nástavbu těch skutečných.
Umělé nehty v sobě sdružují i akrylové nehty, které plní stejnou funkci, ale jsou vyrobené z odlišného materiálu. S tím se pojí i trochu jiné vlastnosti. Mnoho lidí se domnívá, že gelové a akrylové nehty jsou jedno a to samé. Ve skutečnosti je však potřeba mezi nimi vnímat jasný rozdíl.
Hned na úvod je ale potřeba říct, že ani gelové nehty nebývají vždy stejné. Vše závisí na metodě, kterou se rozhodne žena použít.
V současné době existují:
- Klasické gelové nehty (které vzniknou za pomoci tvrdého gelu), které nehty zakryjí a prodlouží
- Gelové laky (do kterých se používá měkký gel), které pokryjí pouze plochu skutečného nehtu a delší nehet s nimi neuděláte
Dnes 21.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Cesta na manikúru
Nyní si povíme něco o tom, jak aplikace gelových nehtů vlastně probíhá. V některých věcech je totiž totožná s klasickou manikúrou. V jiných ohledech se naopak proces úpravy nehtů výrazně liší.
Když si objednáte termín a přijdete za manikérkou, ta bude postupovat následujícím způsobem:
- Ostříhá vám nehty do požadované délky a tvaru
- Navlhčí vám ruce
- Poté je očistí od případných nečistot
- Na nehty aplikuje přípravnou vrstvu laku
- Ten vytvrdí UV lampou
- Nakonec se na tuto vrstvu aplikuje Top Coat (svrchní lak)
- Taktéž se vytvrdí pod UV lampou
A je hotovo.
To, jak dlouho gelové nehty vydrží v neporušené podobě je velmi individuální. Nejčastěji se však tato doba pohybuje mezi 2-3 týdny od aplikace.
Pozitiva gelových nehtů
Abychom byli při posuzování závadnosti či nezávadnosti gelových nehtů zcela objektivní, podíváme se jak na pozitiva, tak na negativa jejich nošení. Podle těchto informací můžete samy lépe určit, zda se vám tato investice vyplatí, či spíše naopak.
Mezi výhody nošení gelových nehtů patří:
- Po návštěvě manikérky jsou ruce hezky upravené
- Hezké nehty mají i ženy, které mají od přírody slabé a lámavé nehty
- Gelový lak dlouho vydrží
- Gel nevyvolává alergii
- Vypadají i přes úpravu docela přirozeně
- Aplikace ani nošení gelových nehtů nesmrdí
- Snadněji se sundávají (v porovnání s akrylovými)
- Absence olupování a lámání
- Vypadají zdravěji
- Lze na ně aplikovat nail art
- Hodí se na slavnostní příležitosti (svatby, promoce, plesy…)
Ženy se nejčastěji pro gelové nehty rozhodnou proto, že nemají od přírody příliš silné a hezké nehty. Ty gelové jim pak dávají možnost mít upravené ruce v podstatě kdykoliv. Primárně hlavně na plesy a další společenské akce, ale třeba i v průběhu běžného dne. Zvlášť v případě, že dámy pracují například na poště, nebo v bance, kde jsou v kontaktu s lidmi.
Dalším důvodem, proč ženy tento typ úpravy nehtů vyhledávají je nepochybně jejich trvanlivost. Běžný lak ženě vydrží jen několik málo dní a nemusí být pro ni příjemné si nehty stále upravovat a lakovat.
Tvrdá vrstva gelového laku pak nehty chrání před tím, aby se nehet poškodil. A to například v důsledku jeho uražení, nebo přirozeného lámání.
Negativa nošení gelových nehtů
Jak už bylo uvedeno výše, nošení gelových nehtů neprovázejí jen a pouze pozitiva. Proto se nyní podíváme i na to, čemu se ženy, které gelové nehty nosí, dobrovolně vystavují.
Mezi tyto skutečnosti patří:
- Horší manipulace s předměty (v případě, že jsou nehty dlouhé)
- Vrstva gelu může poškodit původní nehet
- Nehet a kůže se může poškodit vlivem UV záření
- Nehet a kůže na rukou se může poškodit působením alkoholu či acetonu
- Vlivem UV záření může (v dlouhodobém horizontu) dojít k rakovině kůže
- Nehet pod lakem a kůžička kolem něj může být podrážděná
- Gelový nehet půjde mnohem hůře dolů (v porovnání s obyčejným lakem)
- Hrozí vám infekce
Když se podíváme na některé body trochu blíže, zjistíme, že některá rizika jsou opravdu nezanedbatelná. To, že se vám bude prvních pár hodin hůře manipulovat s předměty denní potřeby nějak zvládnete. (Chce to jenom cvik.) Horší je, že budete nucena si gelové nehty pořizovat pravidelně. Agresivní látky mohou mít velmi negativní vliv na zdraví vašeho vlastního nehtu, který může být ještě více vysušený, lámavý a křehký.
Nemalá jsou ale i zdravotní rizika. Nejen, že vám aceton či alkohol vysuší ruce (to je ještě to nejmenší), ale jeho vlivem se do vašeho těla dostanou nežádoucí látky. Při špatném výběru studia hrozí i velké riziko kožní a nehtové infekce. Z dlouhodobého hlediska není ani trochu ideální ani pravidelné vystavování se UV záření, které má velký vliv na vznik rakoviny kůže.
Nesmíme zapomínat ani na to, že pokud se vám podaří si gelový nehet urazit, fakt, že tak dobře drží vás může připravit i o váš vlastní nehet.
Rozhodně tedy zvažte, zda vám krásná manikúra stojí za všechny potenciální problémy.
Zdravotní (ne)závadnost gelových nehtů
I když jsme vás nejspíš vyděsili, pokud budete dodržovat několik jednoduchých rad, bude pro vás aplikace a nošení gelových nehtů o něco bezpečnější.
Určitě stojí za to vyzkoušet:
- Krém s ochranným faktorem předtím, než vložíte ruku pod UV lampu
- Tmavé bezprsté rukavice
- Vybírejte si jen dobře hodnocené salony
- Na zhotovení nehtů nespěchejte (pokud nebudete mít ranky na rukách, existuje menší riziko infekce)
- Posílení nehtů předtím, než se rozhodnete tento druh úpravy nehtů podstoupit
Možná máte pocit, že jsou tato opatření přehnaná. Stále je však lepší věnovat se prevenci než řešit závažnější následky někdy v budoucnu.
Zkoušela jste nosit gelové nehty? Napište nám své zkušenosti s nimi do komentářů.
Ano, gelové nehty jsem mela cca 2 roky a byla jsem nadsena. Ovsem ted bojuji- a ne moc úspěšně- s velkými problémy s kůží na rukou. Mám exém, přesušenou pokozku- léčím se na kožním a je to prý běh na dlouhou trať. Gelové nehty už samozřejmě nemám, vlastní mám křehké a ošklivé- zkrátka zničené. Takže- už nikdy víc- a doufám jen, že se ty moje ruce někdy uzdraví.