Endometrióza – způsobuje neplodnost?
Endometrióza je zdravotní problém, kterého se bojí mnoho žen. Nejen, že způsobuje bolest, ale také může mít negativní vliv na ženskou plodnost. Víte, co endometrióza přesně je a co všechno tato diagnóza obnáší?
Drtivá většina žen počítá s tím, že po rozjetí kariéry, nalezení vhodného partnera a zabezpečení životních podmínek povije i vlastního potomka. Každá z těchto žen má pravidelný menstruační cyklus, takže se nejeví jako pravděpodobné, že by jim na jejich cestě k otěhotnění stála nějaká významná překážka. Trápí je snad jen nepříjemné pocity v čase okolo periody. Ty jsou ale v naší společnosti považovány za normální a ženy se i přes veškerý diskomfort s nimi naučily žít.
Když jsou všechny body na pomyslném seznamu splněny, žena si spolu se svým partnerem řekne, že už konečně přišel čas na společného potomka. Týdny střídají měsíce a těhotenský test jim stále ukazuje negativní výsledek.
Jak je to možné, když všechno se zdá být v naprostém pořádku?
Možná za jejich neúspěch může nemoc zvaná endometrióza.
Obsah
Co je endometrióza?
Endometrióza je onemocnění, kterým trpí výhradně ženy a je spojené s funkcí jejich pohlavních orgánů.
Zjednodušeně řečeno, během této nemoci děložní výstelka neodchází pryč s menstruační krví, ale naopak mění směr a přichytává se na částech vnitřního pohlavního ústrojí. Třeba na vaječnících, na kterých způsobuje srůsty, nebo ve vaginálním kanále. Nezřídka se ale výstelka dostane až k řitnímu otvoru či do jiných orgánů v těle.
Vzhledem k tomu, že se výstelka stále chová tak, jako by byla v děloze, reaguje na veškeré hormonální změny během měsíce. Jelikož může v průběhu času tato neodvedená tkáň narůstat, dochází i ke stupňování bolesti.
Ačkoliv se vědci i lékaři pokoušeli zjistit, proč k endometrióze dochází, zatím nepřišli na žádné uspokojivé vysvětlení. Na pravé příčiny toho, proč některé ženy endometrióza trápí a jiné ne si tedy pravděpodobně ještě nějaký ten pátek počkáme.
Dnes 9.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Projevy nemoci
Ne každá žena, která má pravidelné menstruační bolesti musí nutně trpět endometriózou. Bohužel, značná část příznaků se s bolestmi premenstruačního syndromu do velké míry kryje.
Endometrióza způsobuje:
- Dlouhodobou bolest zad
- Dlouhodobou bolest podbřišku
- Neobvykle dlouhou periodu (za normální délku se považuje cca 7 dní)
- Krev ve stolici
- Krev v moči
- Velmi silné menstruační krvácení
- Zvracení
- Nevolnost
- Krvácení mimo menstruaci
- Bolestivý pohlavní styk
- Únavu
- Bolestivé křeče
- Neplodnost
Jak můžete vidět, většina symptomů nemoci se shoduje s běžným průběhem menstruace. Problém může být i to, že ne každá nemocná žena má stejné příznaky nemoci, které by zapříčinily, že se svěří do rukou lékaře.
Rozhodně byste ale měla navštívit doktora v případě, že objevíte krev v moči či stolici, krvácíte mezi dvěma menstruacemi, vaše perioda je abnormálně dlouhá nebo trpíte bolestí během sexuálního styku.
Může se stát, že lékař žádné zvláštní problémy nezjistí. Je však mnohem lepší oběhnout si zbytečné kolečko vyšetření, než abyste podcenila riziko.
Vliv endometriózy na plodnost
Patrně nejzásadnější otázka, která se endometriózy týká je její vliv na ženskou plodnost. Hned na úvod je potřeba říct, že tato diagnóza nemusí způsobit úplnou neplodnost. Ta se objevuje zhruba u poloviny nemocných. Není tedy potřeba věšet hlavu a vzdávat se snu o velké rodině.
Podobně jako důvod vzniku endometriózy, ani příčina neplodnosti žen s endometriózou není do dnešních dnů úplně jasná. Nejčastěji se však hovoří o tom, že endometrióza způsobí srůsty na vaječnících, kterými pak nemůže vajíčko putovat dál do dělohy. Případně srůsty komplikují cestu spermií k vajíčku. Dalším mechanickým důvodem může být absence ovulace u žen s touto nemocí.
Podstatné je, že dnešní věda může ženám s endometriózou pomoci odnosit vlastního potomka. Je ale potřeba říct, že aby to bylo možné, žena by měla na svou nemoc přijít dostatečně včas. Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce může v některých případech překrýt většinu symptomů nemoci, které se naplno projeví až po jejím vysazení.
A ačkoliv dnes reprodukční medicína dokáže skoro zázraky, v případě, že do centra asistované reprodukce přijde starší žena, nemusí se dostavit požadovaný výsledek. Případně, pokusy o úspěšné oplodnění trvají déle, než se čekalo. Čímž se velmi významně zkracuje čas, kdy je těhotenství pro ženu stále ještě možné.
Jak se léčit?
Endometrióza se nedá v současné době úplně vyléčit. Nebo minimálně ne bez toho, aniž by nedošlo k nějakým lékařským zásahům.
Nejčastěji se přistupuje k:
- Užívání léků na bolest
- Hormonální léčbě
- Léčbě neplodnosti
- Operativním zákrokům
- Odstranění dělohy
Ve většině situací je možné se s lékařem pobavit o tom, jaký je váš konkrétní cíl.
Je tedy dobré si předem ujasnit odpovědi na tyto otázky:
- Chci otěhotnět?
- Nechci být v brzké době těhotná, ale chci mít možnost stát se matkou později?
- Jsou mé bolesti tak nesnesitelné, že jsem ochotná nechat si odebrat dělohu a připravit se o možnost mít dítě?
Jak vidíte, každá z odpovědí má úplně jiné řešení. Jestli chcete otěhotnět co nejdříve, určitě se pro vás nehodí hormonální léčba ani odebrání dělohy. Spíš se svěříte do rukou specialistů na léčbu neplodnosti.
Pokud zatím nevíte, jestli chcete děti, ale nechcete se o tuto možnost připravit, řešením pro vás můžou být léky na bolest, nebo hormonální léčba.
K odstranění dělohy by mělo dojít až v těch nejvážnějších případech a žena by se měla dostatečně dobře psychicky připravit. Ideálně by měla o nemoci a jejím průběhu informovat partnera. Kvalitní partner pochopí, že se jedná o problém, nad kterým nemá žena kontrolu a poskytne jí důležitou oporu.
Tipy na doma
Endometriózu doma sice nevyléčíte, ale můžete si od ní zkusit trochu ulevit. Většina z těchto způsobů je spojená se změnou životního stylu. V několika málo dalších případech jde o okamžitou úlevu od úporné bolesti.
Vyzkoušejte:
- Teplé obklady na podbřišek
- Teplou koupel
- Masáž podbřišku
- Změnu jídelníčku
- Odpočinek
- Trochu pohybu
Zvlášť v případě změny jídelníčku je potřeba dávat pozor na to, abyste nejedla příliš mnoho prefabrikovaných potravin. Můžete snížit i svou spotřebu cukru. Váš stav může zhoršovat i lepek, nebo klasické kravské mléko. Na druhou stranu, po jejich vysazení se můžete cítit lépe kvůli nezjištěné alergii, než že by se jednalo o nějaký univerzální způsob léčby endometriózy.
Máte s endometriózou zkušenost? Podělte se s námi o vaši zkušenost.