Do boje proti nemocem: Nejúčinnější bylinky na nachlazení
Je tu podzim a s ním i období častějšího výskytu nemocí – a tedy nejvyšší čas nasadit do boje proti bacilům všechny dostupné prostředky. Naštěstí nám matka příroda přichystala bohatý arzenál. Pomocí bylinek si můžete zvýšit imunitu i bojovat proti už nastupujícímu nachlazení. Víte, které si vybrat?
Bylinky na podporu imunity
Pokud chcete nachlazení předejít, měli byste věnovat pozornost bylinkám, jejichž účinky jsou ideální na podporu imunity. Jsou to například tyhle:
- Echinacea aneb třapatka nachová dokáže pro imunitní systém udělat hotové zázraky. Tato bylinka působí na podporu aktivity bílých krvinek. K dostání je nejčastěji ve formě tinktury. Pro prevenci proti nachlazení se užívá dvacet kapek třikrát denně. Pokud ale u vás nemoc už propukla, užijte jednorázově padesát kapek a poté každou hodinu deset po dobu několika dnů.
- Rakytník řešetlákový obsahuje velké množství vitamínu C i dalších vitamínů a minerálů. Typické oranžové plody této rostliny jsou ideální podporou při oslabení organismu, zvyšují imunitu a podporují metabolismus. Můžete je jíst čerstvé, nebo například ve formě sirupu či džemu.
- Hlíva ústřičná obsahuje betaglukany, které zvyšují odolnost organismu a působí jako antioxidanty. Tato houba zvyšuje obranyschopnost organismu, pomáhá léčit infekce a záněty, a pomáhá i při řadě alergií. Hlíva také snižuje vysokou hladinu cholesterolu.
Přírodní antibiotika a dezinfekce
Když už nemoc propukne, přijdou vám k užitku rostliny a bylinky s antibiotickým a dezinfekčním působením. Přírodní antibiotika mají oproti těm klasickým tu výhodu, že neničí střevní mikroflóru. Navíc se z nich dá připravit i chutné jídlo.
- Česnek je vysoce účinné přírodní antibiotikum. Kromě antibiotických a dezinfekčních účinků také obsahuje vitamíny A, B i C a mnoho minerálů. Díky tomu také posiluje organismus, zlepšuje látkovou výměnu a také podporuje trávení. Česnek čistí i cévy od cholesterolu a snižuje obsah cukru v krvi – je to prostě všestranný pomocník nejen proti nachlazení.
- Křen kromě antibiotických účinků také pomáhá rozpouštět hleny usazené v dýchacích cestách. Pomůže vám tedy na rýmu i kašel. Kromě toho je účinný i při zánětech močových cest.
- Zázvor působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém. Můžete si ho dát jako čaj, když vás bolí v krku: lžíci čerstvého nastrouhaného zázvoru povařte v půl litru vody, přeceďte, přidejte med a čaj vypijte teplý. Kromě toho zázvor také příznivě působí na trávení, potlačuje pálení žáhy, ale pomáhá i proti cestovní či těhotenské nevolnosti a migrénám.
Dezinfekčně působí i silice obsažené třeba v šalvěji, mateřídoušce, řepíku, tymiánu či dobromyslu. Těkavé složky silic se při pití čaje z těchto bylin uvolňují dýchací cesty a umožňují snadnější dýchání. Tyto látky také působí proti množení virů a bakterií.
Rostliny s obsahem slizových látek zas obalují zanícenou sliznici a pomáhají jejímu hojení. Kromě toho, že uklidňují podrážděné sliznice, také rozpouštějí hleny a usnadňují odkašlávání, čímž pomáhají tělu zbavit se choroboplodných zárodků. Patří mezi ně například lípa, divizna, podběl, jitrocel či sléz. Kromě čaje vám uleví třeba i ve formě sirupu.