Co je to umeocet a jeho účinky na zdraví
S tím, jak se svět díky globalizaci neustále zmenšuje, se nám dostávají do ruky stále exotičtější ingredience. Mezi ně patří i umeocet. Pokud ale netušíte, jak ho použít, bude vám jeho přítomnost ve vaší potravinové skříni v kuchyni naprosto k ničemu. Proto vám o něm něco povíme v našem dnešním článku.
Zkoušet nová jídla z exotických zemí se jeví jako ideální způsob, jak obohatit svůj každodenní život. Ovšem, s některými ingrediencemi, které se často prodávají jen ve specializovaných obchodech, nemá řada lidí žádnou zkušenost.
Když už do nich ale investujete své peníze, byla by obrovská škoda je použít jednou a v následujících několika měsících i letech na ně nechat sedat prach. To by se vám mohlo stát třeba ve chvíli, kdy si pořídíte umeocet.
Na co vše je dobrý? A na co se používá?
Obsah
Co je to umeocet
Umeocet (či zkráceně ume-su) je vedlejší produkt japonských fermentovaných švestek umeboši. Ve skutečnosti tedy nejde o pravý ocet. I z toho důvodu, že neobsahuje kyselinu octovou. Místo toho je v něm kyselina citronová. Jeho chuť je výrazná. Dala by se popsat jako slano-kyselá. Obsahuje až neuvěřitelných 30 % mořské soli. Pro své účinky se často využívá v lidovém léčitelství.
Jak lze používat umeocet
Z výše uvedených odstavců plyne, že umeocet má velmi specifické vlastnosti. Díky kterým ho ale nemusí být vůbec snadné použít.
V japonské kuchyni se umeocet používá k dochucování vařené zeleniny. V ideálním případě ji předem připravte na páře. Velmi populární je i jeho použití na rýži, které dodá zajímavou chuť. V západních zemích se umeocet používá k dochucování veganských a vegetariánských jídel.
Dokonce jím lze do určité míry nahradit rybí omáčku, která se často používá při přípravě asijských pokrmů. Obecně se ale doporučuje při použití umeocta méně solit. Sám o sobě je totiž dostatečně slaný a výrazný.
Dnes 13.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Umeocet a jeho účinky na zdraví
Umeocet nalačno může být pro některé lidi (zvlášť našince), kteří na to nejsou zvyklí, trochu moc. V Japonsku se ale umeocet používá na celou řadu neduhů. Umeocet se používá na detoxikace, protože se o něm říká, že umí neutralizovat toxiny. Umeocet bychom ale nedoporučovali kvůli vysokému obsahu soli na ledviny.
V asijských státech se umeocet mimo jiné používá na:
- Žaludeční potíže
- Podporu chuti k jídlu
- Podporu zažívání
- Redukci únavy
- Pálení žáhy
- Bolesti hlavy
- Zpomalení stárnutí
Umeocet na hubnutí nezkoušejte. V jeho neprospěch opět hovoří vysoký obsah soli, která má schopnost v těle zadržovat vodu.
Čím nahradit umeocet?
Pokud máte strach, že umeocet neseženete, nebo pro něj nenajdete ve své kuchyni využití, můžete zkusit jeho alternativu.
Jeho chuti se z existujících dochucovadel nejvíc blíží červený vinný ocet, který seženete (relativně za levný peníz) v každém větším supermarketu. Případně sáhněte po bílém vinném octu, který vám prokáže velmi podobnou službu.
Výhodou těchto druhů octa je nejen lepší dostupnost a přátelštější cena, ale i mnohem lepší využití v evropské kuchyni. Tyto druhy octa se totiž běžně přidávají do zálivek salátů.
Zkoušeli jste někdy umeocet, nebo vás podobné experimenty s exotikou příliš nelákají? Budeme rádi, když nám své názory napíšete do komentářů pod článkem.
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Umeocet – Umeocet (česky)
https://www.thekitchn.com/product-spolight-umeboshi-vinegar-168623 – Jak použít umeocet v kuchyni (anglicky)
https://healthfully.com/259275-benefits-of-organic-plum-vinegar.html – Benefity umeboši octa (anglicky)