Chyby při otužování: Posílí imunitu, ale musíte ho dělat správně!
Chcete podpořit posílení imunity a přemýšlíte o tom, že byste chtěli dát od nového kalendářního roku šanci otužování? V tom případě je potřeba vědět o něm všechny potřebné informace, jinak by vám mohlo z neznalosti uškodit. Jaké jsou nejčastější chyby? A kdo by se měl otužování raději vyhnout?
Mezi tipy, jak posílit imunitu, tradičně patří například i otužování. Jenže, pokud ho neděláte správně, může napáchat víc škody než užitku. A to určitě nikdo z nás nechce. Proto je klíčové si o něm nejprve něco zjistit. Nejde jen o to, kdo by se měl otužování vyhnout, ale také například o to, jak nepřepálit start.
Díky těmto informacím pak pro vás bude plavání ve studené vodě mnohem bezpečnější a pravděpodobně bude mít i mnohem větší přínos.
Tak už se nezdržujme a pojďme se na vše, co se zdravým otužováním souvisí, společně podívat.
Obsah
Začněte postupně
Jedním z hlavních problémů, který s otužováním souvisí, je takzvaný přepálený start, kdy na sebe chcete nechat okamžitě působit ledovou vodu. Mnohem lepší pro vás bude, když (například ve sprše) začnete postupně ubírat teplotu vody a necháte tělo, aby si na tyto změny zvyklo. Nikam nespěchejte a počítejte s tím, že vám to zabere nějaký čas.
Pro začátečníky je rozumná teplota v rozmezí mezi 12 a 15 °C. Teprve až se začnete cítit komfortně, můžete ji začít postupně snižovat.
Krátké vystavení studené vodě
Také nečekejte, že postup při otužování vám na začátku umožní libovolně dlouhé koupele ve studené vodě. Rozumnější bude, když denně dáte 1-2 minuty studené sprchy. Jakmile si začnete na studenou vodu více zvykat, můžete prodloužit čas na 2-3 minuty ve studené vodě pětkrát týdně.
Pravidelnost
Těžko na sobě pocítíte účinky otužování, pokud se mu nevěnujete pravidelně. Po týdenním vynechání se tedy můžete zase vrátit na začátek. Nejlepší bude, když otužování zkusíte první týden každý den a podle toho, jak se pak budete na základě této zkušenosti cítit, si pak stanovíte dlouhodobější rozvrh, kterého se budete držet.
Dnes 23.1.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Dýchejte
Při vystavení těla chladu máme často tendenci zadržet dech. Otužování přitom vyžaduje správnou techniku dýchání, jinak nebude tak účinné. Usnadnit by vám to mohlo počítání délky nádechu a výdechu. V obou případech se snažte napočítat 6 vteřin.
Ochlazení a teplo
Dobře vám nemusí udělat ani náhlá změna teploty. Zvlášť, pokud máte vyšší krevní tlak nebo jiné zdravotní problémy. Po otužování je tedy naprosto přirozené se trochu třást. Nezapomínejte ale na to, že organismus by se měl posléze zase zahřát pohybem. Horká/teplá sprcha se naopak nejeví jako příliš prospěšná.
Zklidněte se
Otužování pro vás mnoho neudělá, pokud neustále setrváváte v napětí. Snažte se proto správně dýchat a při otužování myslet na příjemné věci.
Otužování v noci
Vzhledem k mechanismu fungování těla vás otužování v noci spíš nabudí, než aby vás uklidnilo. Navíc může být i nebezpečné. Pokud už tedy dostanete podobný nápad, nikdy se neotužujte sami, ale mějte u sebe někoho, kdo na vás dohlédne.
Sprchování od nohou
Skutečně se vám na studenou vodu (i ve vlastní sprše) špatně zvyká? V tom případě se snažte začít otužovat od nohou. Pro začátek se vyhněte otužování hlavy a vlasů. Ideální načasování je navíc v ranních hodinách.
Maximálně půl minuty
Při otužování ve volné přírodě nepřesahujte čas otužování o délce 30 vteřin. A to minimálně do doby, dokud se vaše tolerance a výdrž citelně neprodlouží/nezlepší. Okamžitě vylezte, pokud cítíte píchání na hrudi nebo jinou neobvyklou reakci těla na chlad.
Jste vůbec cílovka?
Ruku na srdce – jedním ze základních pravidel otužování je i vyhodnocení toho, zda jste pro něj vůbec vhodná cílová skupina.
Otužování by se měli vyhnout tito lidé:
- těhotné a kojící ženy,
- malé děti,
- pacienti s onemocněním srdce,
- pacienti s plicním onemocněním,
- pacienti s vyšším krevním tlakem,
- s onemocněním ledvin a močových cest,
- pacienti s neurologickým onemocněním,
- kteří mají aktivní infekci nebo jiné onemocnění.
V případě, že do některé z těchto kategorií patříte, v případě zájmu o otužování bychom se na vašem místě nejprve poradili s vaším ošetřujícím lékařem. Jelikož zná váš zdravotní stav, může vám ho doporučit, nebo preventivně zamítnout.
Otužovali jste se někdy? A pokud ano, jaká byla vaše cesta?
Zdroj
https://www.health.com/benefits-of-cold-showers-8401921 – 6 benefitů studené sprchy (anglicky)
https://www.verywellhealth.com/are-cold-showers-good-for-you-7094732 – Vše o studené sprše (anglicky)