Chronický zánět dutin

Dutiny se v našem těle nacházejí v lebce, přesněji za obočím a tvářemi. Normálně jsou tyto prostory naplněné vzduchem a vystlány sliznicí. Jsou uloženy párově po pravé i levé straně a dělí se na hlavní a vedlejší. Mají za úkol odlehčovat lebku a napomáhat hlasové rezonanci. Krátkými průduchy jsou spojeny s nosní dutinou.
Obsah
Chronický zánět dutin vám trvale poškodí sliznice
Zánět dutin bývá většinou výsledkem obyčejného nachlazení a rýmy, které mají na svědomí viry. Zánět dutin je vrcholně nepříjemný, způsobuje nám tupé bolesti hlavy a obličeje, ztížené dýchání a teploty. Někdy se také objevuje tlak v uších. Bolest se umocňuje při změnách tlaku a polohy hlavy, například při předklonu nebo smrkání či vleže. Během tohoto onemocnění máme také sníženou schopnost čichu a chuti, někdy i sluchu. Smrkání je obtížné a nepříjemné. Někdy se přidává i bolest v krku a kašel.
Záněty dutin mohou být buď akutní, nebo chronické. Akutní trvají asi 2-3 týdny, jsou velmi intenzivní, ale po vyléčení jsme úplně v pořádku. Chronické záněty dutin jsou sice mírnější, ale mohou trvat i několik měsíců a trvale nám poškozují sliznice, takže se pak potíže vrací.
Zánět můžete dostat z letního koupání
Zánět dutin je vlastně zánětem jejich sliznice. Bývá způsoben uzavřením průduchů, ústících do nosní dutiny, což vede k množení bakterií a hlenu, který nemůže odtékat. Příčin zánětu je ovšem povícero:
- Nachlazení a rýma
- Alergie
- Nemoci horních cest dýchacích
- Letní záněty, když se voda z koupaliště dostane do dutin
- Infekce zubu v horní čelisti
- Úrazy
- Vrozené vady
Někdy je potřeba chirurgický zákrok
Chronický zánět dutin se léčí antibiotiky a jako doplňující léčba se užívají nosní kapky a léky, snižující otok sliznice. Pokud tato léčba nezabere, provede lékař punkci dutin, při které se jehlou odsají hleny, a dutina se propláchne. Někdy může dojít i na chirurgický zákrok.
Proti zánětům dutin je možné se bránit preventivně. Jednak nám pomůže posilování imunity a také bychom měli dbát na včasnou léčbu nachlazení. Tu nejlépe podpoříme inhalací nebo nahříváním.
Dobrý den, na chronické záněty dutin jsem trpěla od malička a téměř pravidelně jsem musela docházet na punkci. No, strašný zážitek. Po absolvování enzymové léčby (wobenzym) se mi problémy výrazně snížily. Z hlediska inhalace mám osvědčenou levanduli a výborné je také na uvolnění dutin, když si naložíte kotníky a lokty do vody po dobu pěti minut. To se pak krásně dutiny uvolní. Pro každodenní posilování imunity, bych doporučila Rakytník (vysoký obsah vitamínu C).
Také jsem byla dlouhodoběji léčena wobenzymem a pomohlo mi to. Trpěla jsem na to přes léto, což bylo něco strašného. V zimě mě to však stále poměrně často trápí. Po celý rok užívám echinaceu, poněvadž na enzymy nemám bohužel prostředky. Snažím se také jezdit každý rok k moři, poněvadž to je na dutiny snad ten největší zázrak. Letos se mi to dokonce podařilo už dvakrát :)
Dobrý den, chtěl bych se zeptat k výše uvedeným komentářům. Po jakou dobu je potřeba Wobenzym užívat, prosím? Děkuji Saša
Dobrý den Sašo, podle toho, co mi říkal lékař, to záleží na závažnosti onemocnění. Mě doporučoval půl roku, ale na to jsem neměla prostředky a tak jsem zvolila minimální doporučenou dobu užívání v oblasti chronických onemocnění a to tři měsíce.
Jj, dík moc. Já jsem taky slyšela od doktora 3 měsíce a po půl roce zase, ale nějak se mi to nezdálo :) . Snad to klapne. Tchau!