Nemůžete usnout? Zkuste tyto 4 bylinky na spánek!
Nemůžete spát? Tak to nejste sami. Jako řešení se mohou jevit prášky na spaní, které vám předepíše lékař. Problém je ale v tom, že si na nich můžete vypěstovat závislost. Mohly by vám pomoci nějaké bylinky?
Čas od času to zažije každý z nás. Jsme unavení, lehneme si do postele, ale nemůžeme zabrat. A tak se převalujeme a přemýšlíme, jak bychom mohli propad do říše snů urychlit. Někdo se snaží o počítání oveček. Další sáhne po lécích, které mu předepsal lékař.
Nespavost je velice nepříjemný problém, který může velmi zásadně ovlivnit vaši bdělost a výkonnost v průběhu následujícího dne. Spánková deprivace se navíc negativně podepisuje na lidském zdraví.
Nejlepším řešením je z dlouhodobého hlediska změna životního stylu. Ta může zahrnovat větší pohybovou aktivitu v průběhu dne, více času na čerstvém vzduchu a redukci stresu. Krokem vedle není ani redukce kofeinu a alkoholu.
Existují ale nějaké konkrétní bylinky na nespavost, které by mohly vaše snahy vhodně podpořit?
Kozlík lékařský
Pokud nemůžete usnout, můžete vyzkoušet doplňky stravy s kozlíkem lékařským. Dostupné jsou tinktury, klasické kapsle a čaje.
Kozlík lékařský si získal velkou oblibu během 18. století. I přes takto dlouhé používání ale odborníci stále ještě nechápou mechanismus jeho působení na organismus člověka. Pro většinu lidí je bezpečný.
Mezi jeho nejběžnější vedlejší účinky patří:
- Nevolnost
- Bolest břicha
Heřmánek
Na spánek vás může naladit i šálek heřmánkového čaje. Nejen, že krásně voní, ale má taktéž zklidňující účinky. Je ale potřeba dodat, že heřmánek byl předmětem mnoha studií a zatímco některé ukázaly, že je účinný (i v porovnání s placebem), jiné tento efekt nepotvrdily. Někteří lidé navíc nesnášejí užívání heřmánku moc dobře.
Dnes 18.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Mezi jeho běžné vedlejší účinky patří:
- Nevolnost
- Motání hlavy
- Alergická reakce
Levandule
Dalším pomocníkem při řešení nespavosti je levandule, která nás často okouzluje svou krásně fialovou barvou. Nejlépe uděláte, když si pořídíte levandulový sáček, který si dáte do postele. Řešením mohou být i vonné silice, které se dají vetřít do zápěstí, nebo nakapat na polštář.
Myslete ale na to, že příliš intenzivní vůně levandule může být naopak hodně rušivá, až dusivá. Proto to s ní nepřehánějte.
Mučenka
Naše babičky se při nespavosti obracely i na mučenku. V současné době se přidává do doplňků stravy s kozlíkem lékařským a heřmánkem. V takovém případě se bylinky podporují navzájem. (Levandule není pro vnitřní použití vhodná.)
Mučenka by měla přispět k tomu, že se zkrátí čas, za jak dlouho jste schopni usnout. Také by měla redukovat počet probuzení v průběhu noci.
Pomůže i něco dalšího?
Existují ale i další metody, které by vám mohly pomoci zkvalitnit váš spánek. Myslete ale na to, že mnohdy vyžadují dlouhodobou změnu vašeho životního stylu.
Zkuste:
- Meditaci
- Čtení knih před spaním
- Melatonin (ten ale není vhodný pro každého)
Pokud je vaše nespavost opravdu úporná, jde o důvod, kvůli kterému byste měli vyhledat svého ošetřujícího lékaře.
Používáte nějaké bylinky na spaní? Dejte nám vědět do komentářů.
Zdroje informací
https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep – Bylinky na spaní (anglicky)
Pan Saudek v televizi řekl, že po 20ti kilometrech běhu z člověka odpadne stres i nespavost …