Bradavice – jak se s nimi vypořádat
Bradavice jsou nezhoubné změny v podobě útvarů na kůži s typickými příznaky. Většinou 3 až 5 milimetrů velké výrůstky s nepravidelným a drsným povrchem vznikají jednotlivě nebo ve skupinách. Kolem mateřské bradavice se objevuje více malých bradaviček.
Obsah
Co to vlastně je bradavice?
Bradavice charakterizujeme jako kožní infekční onemocnění virového původu. Pokud nejsou bradavice léčeny, rychle přibývají. Patří k nejčastějším kožním problémům a jedenkrát za život se s nimi potkal podle statistik každý desátý pacient.
Bradavice jsou nezhoubné nádory způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Papilomaviry se běžně vyskytují v lidské populaci a většina z nich nevyvolá žádné onemocnění. Virus HPV obsahuje dvouřetězcovou DNA. Vyskytuje se v lidské populaci, ale i u jiných živočišných druhů. Všechny HPV viry jsou druhově specifické a nemohou se mezi druhy přenášet.
Viry z této skupiny mohou způsobovat i závažnější onemocnění. Jde o genitální bradavice. Může se objevit i rakovina děložního čípku nebo mnohé jiné infekční kožní choroby.
Druhy bradavic
Nejčastěji se setkáte s verrucae vulgares, tedy pravými bradavicemi. Vyskytují se hlavně na rukou ve velikosti špendlíkové hlavičky, které se zvětšují. Později jsou nad povrch kůže a zrohovatí. Pravé bradavice nebolí, jen kolem nehtového lůžka, kdy zarůstají pod nehet. Ve finální fázi jsou ostře ohraničené, okrouhlé či oválné se zrohovatělým povrchem. Vyskytují se samostatně i ve skupinách.
Plantární bradavice jsou poddruh pravých bradavic a objevují se nejčastěji na ploskách nohou. Vlivem tělesné hmotnosti nerostou na povrch, ale do hloubky a jsou při chůzi bolestivé. V jejich středu jsou drobné červené či černé tečky, které způsobuje krvácení z drobných kapilár. Jsou na léčbu nejobtížnější a vracejí se. Po jejich odloučení vznikne na chodidle důlek, který se hojí později.
Ploché bradavice se vyskytují hlavně u dětí a mladých lidí. Jsou to malé, asi 3 mm a lehce vyvýšené. Nejčastěji jsou na spáncích, bradě a tvářích. Nejsou bolestivé.
Střapcovité bradavice neboli verrucae filliformes jsou pleťově zbarvené nitkovité útvary. Objevují se nejčastěji jednotlivě, často v koutcích úst, nosních dírkách nebo jinde na obličeji i krku. Jejich povrch je spíše nitkovitý.
Genitální bradavice neboli kondylomata se přenáší výhradně pohlavním stykem. Daří se jim ve vlhkém prostředí pohlavních sliznic, kde se tvoří menší, narůžovělé útvary, rychle se rozrůstají a následně splývají do větších, květákovitých útvarů. Objevují se u muže i u ženy v celé oblasti pánevního dna. Patří k nejrozšířenějším pohlavně přenosných chorobám. Častěji postihuje osoby se sníženou imunitou, v průběhu nemoci nebo třeba těhotné ženy.
Dnes 11.12.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Kde všude se může objevit?
Klasické bradavice se nejčastěji vyskytují na nohou a rukou. Nejvíce se objevují u dětí díky výkyvům imunitního systému. Pokud se výrůstek nachází na ploskách nohy, je dobré jej přelepit náplastí, aby se nešířil. Bradavici a její okolí nesmíme škrábat, jinak dojde k rozšíření viru na další místa v okolí.
Jaké jsou způsoby odstranění
Nákaza souvisí se sníženou imunitou a dobrou prevencí i léčbou je stabilizace obranného systému našeho organismu. Pro odstranění bradavic do jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny. Jako prevence proti snížení imunity se velmi často doporučuje i echinacea.
Můžete přikládat na postižené místo obvazy namočené v tea tree oleji nebo v přípravcích s výtažky z aloe vera. Zabírá i potírání šťávou z vlaštovičníku. Organismus si vytvoří přirozenou obranu proti viru bradavic až po dvou letech, kdy výrůstky také obvykle samy mizí.
Vzhledem k přenosnosti bradavic se doporučuje nechodit na veřejných koupalištích a sprchách naboso a používat koupací nebo sprchovací boty. Dodržování hygieny na veřejných koupalištích a bazénech má být samozřejmostí, ale nebývá to u provozovatelů pravidlem.
Doporučuje se správná hygiena, pravidelná desinfekce obuvi, punčoch a ponožek. Pokud člověk bradavici má, neměl by až do jejich vyléčení navštěvovat veřejná koupaliště či sprchy, aby sám dále virus neroznášel. Pokud s nimi neodborně manipulujete, může infikovaná krev snadno nakazit své okolí a vytvořit další bradavice.
Způsoby odstranění bradavic
- někdy je nutné jejich vyříznutí, tedy chirurgicky
- elektroakustická metoda
- používá se zmražení dusíkem
- roztokem s kyselinou salicylovou
- speciální lak je neprodyšný, obsahuje různé látky proti bradavicím, které pod nim působí
- mast na bradavice
- vlaštovičník na bradavice
I když vám něco zabere proti jedné bradavici, nemusí vám pomoci proti všem ostatním druhům bradavic. Může se stát, že na různé bradavice budete muset použít tři odlišné metody léčby.
Jak se přenášejí
Virus je přenosný dotekem a může proniknout do podkoží i malým poraněním. Přenáší se drobnými oděrkami, nejčastěji ve vlhku a v prostorech, kde se vyskytuje voda. Velmi příznivým prostředím pro vznik bradavic je pocení, kdy je kůže dlouho vystavovaná potu. Proto jsou často na ploskách nohou.
Obvyklá místa přenosu bradavic jsou hlavně koupaliště, veřejné sprchy, sauny a další veřejná místa s vlhkým prostředím. Mohou to být šatny, koberce a místa, kde se objevují bosé nohy různých lidí.
Větší pravděpodobnost nákazy bradavicemi je u lidí se sníženou imunitou. Bradavice mají velmi individuální inkubační dobu trvající od několika týdnů, přes měsíce, ale dokonce i roky. Člověk může dokonce přenášet bradavice, aniž by sám nějaké na sobě měl.