Borůvky – co může tahle dobrota udělat pro vaše zdraví?

O borůvkách se říká, že je to jeden z nejzdravějších druhů ovoce vůbec. Kromě toho, že jsou chutné, obsahují také velké množství vitamínu C, železa či antioxidantů – mezi nimi jsou významné především antocyaniny, které jsou zodpovědné za typické tmavé zbarvení těchto plodů. Najdete je především ve slupce, kde mají za úkol chránit plod před slunečním zářením a škodlivými vlivy prostředí. A díky silným antioxidačním a protizánětlivým účinkům tyto látky ochrání i vaše tělo před nemocemi.
Borůvkami (nejen) proti šerosleposti
Borůvky posilují imunitní systém, ale to není jejich jediný účinek. Kromě toho, že podpoří vaše tělo v boji proti chřipce nebo angíně a pomáhají regeneraci sliznic při krčních onemocněních, vám jejich plody také uleví při průjmu či otravě jídlem. Borůvky pomáhají také regulovat vysoký krevní tlak. Díky mírnému močopudnému účinku pomáhají chránit i před rakovinou prostaty.
Antioxidanty v borůvkách obsažené zachytávají volné radikály, čímž zpomalují stárnutí mozkových buněk a předcházejí jejich degenerativním onemocněním. Mají příznivé účinky například na roztroušenou sklerózu. Snižují i riziko rakoviny či cévních onemocnění. Antocyaniny zase napomáhají uvolnění svalů, čímž mohou například zmírnit menstruační bolesti.
Borůvky příznivě působí také na zrak. Pomáhají zregenerovat oční sítnici a zlepšují adaptaci na ostré světlo. Pokud se často a dlouho díváte do obrazovky, díky borůvkám se vaše oči neunaví zdaleka tak rychle. Častá konzumace těchto plodů pomáhá předcházet vzniku šerosleposti, a pokud už potíže s viděním za šera máte, pomůže je výrazně zmírnit.
Zajímavé je, že borůvky mohou pomoci jak proti průjmu, tak proti zácpě – v prvním případě je třeba konzumovat borůvky sušené a ve druhém čerstvé. Sušené borůvky se používají jako lék na průjem především u dětí. Kromě toho, že zadržují v těle vodu, čímž zabraňují dehydrataci, působí protizánětlivě a zklidňují zvracení, mezi jejich výhody patří také to, že dobře chutnají.
Mezi zajímavá fakta ohledně borůvek také patří, že jako jedno z mála ovoce nevyvolávají žádné alergické projevy, a to ani při dlouhodobé konzumaci. Takže můžete směle vyrazit do lesa nejen na mlsání, ale i pro dávku zdraví. A pokud se chcete těšit výhodám konzumace borůvek i v zimě nebo se pravidelně nedostanete do lesa, můžete popíjet například borůvkový sirup.
Oblíbený plod severoamerických indiánů
Borůvka sice pochází ze Severní Ameriky, dnes ji ale najdete i v Evropě a západní Asii. O blahodárných účincích borůvek pro zdraví věděli už severoameričtí indiáni, a od nich se pojídat plody této rostliny naučili i první osadníci. Kromě toho tyto plody indiáni využívali i ke konzervaci – díky vysokému obsahu antioxidantů pomohly předejít zkažení sušeného masa.
Kromě plodů pro vaše zdraví může udělat zázraky i borůvkové listí. Mají podobné účinky proti střevním potížím jako plody, pomáhají také při snižování hladiny cholesterolu a krevního cukru. Odvar z listů borůvky má navíc příznivý vliv na ledviny a močové cesty a pomáhá při léčbě zánětů močového měchýře. Připravíte ho ze dvou čajových lžiček sušených listů, které zalejete 250 ml vařící vody a necháte deset minut odstát.