Bodnutí vosou – máte otok? Poradíme, co s tím
V jarním a především v letním období se setkáváme i s otravným hmyzem. Poradíme vám, jak vyzrát na včelí či vosí bodnutí. Bodnutí vosy způsobuje zejména otok a svědění.
Co na vosí bodnutí
Místo, kde vás vosa bodla, nejdříve důkladně prohlédněte. Místo vpichu bude opravdu velmi bolestivé, mírně zarudlé, svědivé a objeví se mírný nebo rozsáhlejší otok. Pokud v místě vpichu zůstalo žihadlo, vezměte pinzetu a opatrně jej z rány odstraňte.
- Dané místo pak důkladně omyjte pod tekoucí studenou vodou. Větší otok po vosím bodnutí je velmi dobré chladit vodou, namočeným plátnem nebo kapesníkem, ale i kostkami ledu.
- Pokud je otok větší a bolest, svědění a podráždění i nadále přetrvává, na postižené místo lze nanést antihistaminikum, jako například Fenistil gel.
- Doporučuje se podávat také vnitřně v tablety Zirtecu, Zodacu nebo Claritinu v podobě antihistaminik.
- Na žihadlo pomáhá cibule, zejména pokud se objeví nepříjemný otok. Přiložte na místo bodnutí plátky cibule a nechte působit minimálně 15 minut. Z cibule se uvolní šťáva, která pronikne až do podrážděné kůže a zbaví vás otoku a velmi nepříjemného svědění.
- Pomáhá i obklad z čistého alkoholu, jako lékárenský zředěný líh, ale klidně i čistý destilát, který jste našli doma ve spíži. Vezměte si kapesník, ho polijte trochu přichystaným destiláte a přiložte na poraněné místo. Nechte alkohol působit po dobu aspoň 30 minut.
- Stejně jako ošetření alkoholem také funguje i léty prověřený a starý dobrý ocet. Stejně tak jej nalijte na kapesník a nechte jej půl hodiny působit.
- Ránu můžete pro někoho překvapivě ošetřit i banánem. Spařte jej nejprve nad horkou párou, pak jej oloupejte a počkejte, až vychladne. Pomocí vidličky jej následně rozmačkejte na hustou kašičku. Tu pak rozetřete na postižené místo a otok by měl během chvíle splasknout.
Alergie na vosí bodnutí
Po vosím či včelím bodnutí se dostává hmyzí jed do těla. U alergiků na hmyzí jed se začne uvolňovat histamin a podobné látky, které zprostředkují alergickou reakci. Ta se dělí podle stupně závažnosti:
- zarudnutí a otok v místě vpichu, jde o normální reakci těla
- zásadní zarudnutí a otok, které se může rozšířit po celé postižené části těla a následně dosahuje maxima typicky první den po bodnutí, dané příznaky ustoupí během několika dnů až 2. týdnů
- vyrážka vzdálená od místa bodnutí, otoky obličeje, svědění, lehká nevolnost
- k výše jmenovaným příznakům se někdy přidává nevolnost, zvracení, dušnost, oběhový kolaps, zimnice čili anafylaktická reakce do několika sekund až minut po bodnutí, jde o život ohrožující stav
- zvýšené riziko rozvoje prudké anafylaktické reakce při alergii na hmyzí bodnutí je u osob s chronickými srdečními obtížemi a u astmatiků
- lidé, kteří po pobodání hmyzem zaznamenali příznaky celkové alergické reakce, mají vyhledat alergologa a podrobit se adekvátnímu vyšetření a léčbě
- nejlepším lékem je prevence, proto si dávejte pozor na místa výskytu vos, jako spadané ovoce, odpadky a dejte pozor při chození naboso v trávě, i když je zdravé
Otok
Alergická reakce na vosí bodnutí a jed může mít různé příznaky:
- otok a zarudnutí v místě bodnutí, pocit pálení
- otok obličeje, svědění, lehká nevolnost
- v nejhorším případě dochází k anafylaktické reakci s dušností, zimnicí a selhání oběhového systému
Diagnostika alergie na hmyzí jed se provádí pomocí prick testů a z vyšetření krve na specifické IgE protilátky pro prevenci a léčbu.