Betakaroten zničí volné radikály, až se budete opalovat
Betakaroten je takzvaný provitamín, ze kterého se v našem těle vyrábí vitamín A. Tento provitamín má však sám o sobě poměrně důležitou úlohu, patří totiž k důležitým antioxidantům. Dokáže tedy neutralizovat volné radikály, které v našem organismu vznikají při metabolických procesech.
Obsah
Betakaroten: Prevence proti rakovině i stárnutí pleti
Volné radikály mohou poškozovat strukturu našich buněk i samotný genetický materiál, což nezřídka vyústí v rakovinu. Tyto radikály buď vytváříme sami, nebo je přijímáme z okolí, například při opalování ze slunečního záření. V tomto konkrétním případě je právě betakaroten nenahraditelný a je prevencí proti rakovině kůže.
Betakaroten však nefunguje pouze jako antioxidant, ale také zvyšuje celkovou obranyschopnost těla a je prevencí proti kardiovaskulárním nemocem. Také napomáhá správné funkci zraku a předchází změnám, vedoucím k šerosleposti. Je prospěšný také pleti, protože oddaluje její stárnutí a tvorbu vrásek nebo stařeckých skvrn.
Betakaroten jako zásobárna vitamínu A
Betakaroten ovšem slouží našemu organismu i jako zásoba vitamínu A, který z něho vzniká, když máme „áčka“ nedostatek.
Tento provitamín získáváme hlavně ze zeleniny jako je mrkev, rajčata, petržel nebo špenát. Karotenoidy jsou však rozpustné v tucích, proto je účinnější, když tuto zeleninu konzumujeme s tuky. Zatímco bez tuku se nám daří ze zeleniny vstřebat jen minimum betakarotenu, s ním to může být až 10x více.
Zvýšenou potřebu betakarotenu mají kuřáci, ti, co pijí častěji alkohol, ti, co namáhají při práci oči, nebo ženy, užívající antikoncepci. V případě, že nepřijímáme dostatek betakarotenu v potravě, jsou pro nás vhodné potravinové doplňky, které ho obsahují.
Užívání betakarotenu: Vyšší dávky neuškodí
Pokud víte, že se budete v některém období více opalovat, neuškodí i vyšší denní dávka betakarotenu, než je doporučených 15 mg. Větší množství tohoto provitamínu neznamená na rozdíl od zvýšeného množství vitamínu A žádné větší nebezpečí. Vede jen k oranžovému zbarvení kůže, což je vlastně jen velmi žádané opálení.
I pro opalování se ovšem doporučují spíše potravinové doplňky s betakarotenem, než krémy. Krém se totiž vstřebá pouze do svrchní vrstvy pokožky, kdežto betakaroten z potravinového doplňku se dostane do celého organismu.