5 důvodů, proč používat benedikt lékařský

Benedikt lékařský neboli latinsky Cnicus benedictus byl znám již ve středověku. Je to velmi ceněná bylinka připomínající bodlák. Navzdory tomu, že vypadá poněkud nepřátelsky, její účinky jsou blahodárné pro náš organismus.
Obsah
Benedikt lékařský neboli benedikt čubet
Používá se převážně ve formě odvaru, šťávy nebo také čaje. Benedikt lékařský neboli benedikt čubet obsahuje velké množství skupin a druhů přírodních látek, různé typy kyselin, minerálů, přírodních steroidů, silic, tříslovin, terpenoidů a živic. Díky těmto látkám má Benedikt lékařský při správném dávkování široké vnější i vnitřní využití.
Kyselina jablečná patří mezi jednu z hlavních ovocných kyselin a v benediktu lékařském je navázána na kalcium a magnézium. Má pozitivní účinky na vitalitu, využívání energie z potravin a je důležitou součástí trávícího procesu.
Důležitou skupinou látek pro podporu fungování organizmu jsou třísloviny nazývané taniny. Mají antioxidační, antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Posilňují imunitní systém a snižují riziko vzniku nádorů.
V benediktu lékařském jsou z terpenoidů zejména seskviterpeny. Přírodní látky se vyznačují aromatem, antibakteriálně působí a ovlivňují nervový systém.
Rostlinné steroidy v podobě fytosterolů jsou velmi důležité pro zlepšení krevního oběhu a snížení cholesterolu v krvi. Antioxidační účinky jsou důležité pro hormonální hladinu a její normalizaci.
Benedikt lékařský obsahuje i živice, lignany, fruktózu, glykosidy, polyetyleny, prchavé silice, krystalické hořčiny knicínu a sliz. Podívejme se, na co se dá použít benedikt lékařský.
Hlavní využití
- Vzhledem ke svým antivirovým účinkům se používá silný odvar z benediktu lékařského k omývání našich bolavých míst zejména při pásovém oparu.
- Rostlina má antibakteriální účinky a proti rakovinové vlivy, proto se využívá na hojení ran, ekzémů a vředů.
- Pomáhá na trávící systém, podporuje tvorbu žluče a šťáv důležitých pro trávení a napomáhá na fungování jater.
- Speciálně pro kojící ženy je využitelný na podporu tvorby mateřského mléka v kombinaci s řeckým senem.
- Šťávu z benediktu lze také úspěšně přikládat na rány po operaci rakoviny prsu.
Proč používat benedikt lékařský
- na bolesti trávicího traktu a žaludku
- při revmatismu a dně
- zvyšuje vylučování kyseliny močové
- pomáhá na bércové vředy a ekzémy
- na pooperační rány
- posiluje srdce a cévy
- posiluje organismus
- má antivirové účinky
- má protinádorové účinky
- na pásový opar
- při léčbě brucelózy
- na močový systém
- na revma
- na nespavost
- na dýchací cesty
- pro komplexní posilnění organizmu a vitality.
Čaj z benediktu
Asi 3 lžičky drceného benediktu přelijeme ¼ litrem vařící vody a necháme 10 minut v přikryté nádobě odstát. Pijeme jej vlažný v množství jeden šálek denně, ne více. Můžete si zakoupit i benedikt lékařský kapsle.
Silnější čaj z benediktu ale může při vnitřním užívání vyvolat zvracení, proto si u něj dejte pozor na předávkování. Benedikt lékařský se také nedoporučuje těhotným ženám a osobám s plicními chorobami.
Dnes 2.12.2023 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.