Co je to astigmatismus?

Astigmatismus je tzv. asférická refrakční vada, při které oko vykazuje ve dvou řezech různou refrakci. Astigmatismus je nejčastěji pravidelný, ale může být i nepravidelný. Astigmatismus nemusí postihovat jen rohovku, může být čočkový i sítnicový.
Obsah
- 1 Druhy astigmatismu
- 2 Definice astigmatismu
- 3 Příčiny astigmatismu
- 4 Pravidelný a nepravidelný astigmatismus
- 5 Příznaky astigmatismu
- 6 Další projevy astigmatismu
- 7 Myopický astigmatismus
- 8 Hypermetropický astigmatismus
- 9 Smíšený astigmatismus
- 10 Jak se astigmatismus diagnostikuje
- 11 Možnosti léčby a korekce astigmatismu
- 12 Astigmatismus a prevence
Druhy astigmatismu
- Astigmatismus rohovkový
- Astigmatismus čočkový
- Astigmatismus sítnicový
Definice astigmatismu
Astigmatismus je typ refrakční chyby, při které oko nepřenáší obraz snímaného předmětu rovnoměrně na sítnici. Označuje se také jako cylindrická oční vada. Obraz, který je přenášený světlem, se promítne na sítnici ve dvou bodech místo jednoho a je rozostřený. Oční vada vyžaduje odlišnou korekci a používají se speciální kontaktní čočky s cylindrem a osami.
Příčiny astigmatismu
Podle odborníků se zřejmě většina lidí s určitým stupněm astigmatismu už narodí a je i dědičný. Pokud se astigmatismus diagnostikuje v raném dětství, může se jeho stupeň s přibývajícím věkem zvyšovat nebo snižovat. Astigmatismus může vzniknout i při zraněním nebo při operaci očí.
Pravidelný a nepravidelný astigmatismus
- Pravidelný astigmatismus – připomíná tvar míče na rugby v podobě pravidelného zakřivení dvou na sebe kolmých meridiánů
- Jednoduchý astigmatismus – myopický nebo hypermetrický
- Složený astigmatismus – myopický nebo hypermetrický
- Smíšený astigmatismus – světlo se láme do dvou rovin, kdy jeden paprsek dopadá před sítnici a druhý za sítnici
- Nepravidelný astigmatismus – nejčastěji po úrazu, zánětu, onemocnění či degeneraci, má atypický tvar se zjizvením a zakřivení meridiánů je nepravidelné
Příznaky astigmatismu
Příznaky se mohou lišit a nemusí se ani projevit. Nejčastěji je to nejasný obraz a rozmazané vidění. Pokud je astigmatismus nízký, problémy s viděním nemusí být zaznamenány, když je rozšířenější, objevuje se únava očí hlavně při čtení a práci na počítači, kdy se oči snaží přizpůsobit, šilhání, pálení očí, bolesti hlavy a migrény.
Další projevy astigmatismu
Astigmatismus často doprovází krátkozrakost nebo dalekozrakost, ale funguje na jiném principu a nelze ji korigovat klasickými čočkami nebo brýlemi, které mají jen plusovou nebo minusovou dioptrii. Většinou se předepisují torické kontaktní čočky, které jsou ve spodní části hrubší a tím brání protáčení čoček v očích, pomáhá to orientovat čočky rovnoměrně, předvídatelně a s lepší vizuální ostrostí.
Myopický astigmatismus
Jeden nebo oba hlavní vrcholové body neboli meridiány oka jsou krátkozraké a v různé míře myopické.
Hypermetropický astigmatismus
Jeden nebo oba hlavní vrcholové body neboli meridiány oka jsou dalekozraké a v různé míře hypermetropické. Hůře se odhaluje.
Smíšený astigmatismus
Jeden hlavní vrcholový bod neboli meridián je krátkozraký a druhý dalekozraký.
Dnes 25.3.2025 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Jak se astigmatismus diagnostikuje
Astigmatismus se dá zjistit během vyšetření zraku na přístrojích, které jsou schopny odhalit krátkozrakost nebo dalekozrakost. Oční lékař svítí do oka světlem a ručně vkládá různé čočky mezi světlo a oko při testu zvaném retinoskopie.
Možnosti léčby a korekce astigmatismu
- Torické kontaktní čočky nebo korekční brýle na úpravu vidění. Torické čočky mají větší úhel odrazu v určitém směru. Po vyšetření a provedení testu ostrosti zraku oční lékař určí, které čočky jsou pro daný stupeň nejvhodnější.
- Refrakční chirurgie je další možností korekce astigmatismu. Provádí se chirurgická nitrooční operace, hlavně u přidruženého šedého zákalu, kdy se oční čočka vymění za umělou.
- Refrakční laserové operace očí, kdy se změní tvar oční rohovky. Zákrok se provádí pouze v případě, pokud jsou oči zdravé, nemáte žádné potíže se sítnicí, rány a jizvy na rohovce nebo jiný druh onemocnění očí.
Astigmatismus a prevence
Ochrana očí a správná péče o zrak. Při práci, čtení, sledování televize a práci na počítači je nutné vhodné osvětlení a přestávky, aby si oči mohly odpočinout. Proti slunci noste kvalitní sluneční brýle. Dbejte na vyváženou stravu, bohatou na vitamíny A, C, E, zinek i selen.