Aromaterapie: Víte, jak funguje a co od ní můžete očekávat?
Možná vám není dobře, ale třeba jen hledáte způsob, jak si kvalitně odpočinout. Zároveň však nemáte čas na absolvování několikahodinových relaxačních procedur a užívání chemických preparátů se vám ze srdce příčí. Ačkoliv se vám mohou zdát vaše požadavky náročné, nejsou ničím, s čím by si nedokázala poradit disciplína jménem aromaterapie.
Že je vůně vhodným pomocníkem do života věděli už příslušníci starověkých civilizací. Vůně jim pomáhala nejen navozovat vhodné rozpoložení během náboženských obřadů, ale také byla hojně využívána jako přírodní léčivo.
V moderní civilizaci jsme na tuto moudrost našich předků tak trochu zapomněli. Našli se ale takoví, kteří se rozhodli jí dát znovu šanci. Výsledkem je, že se aromaterapie stává oblíbenější než kdy předtím.
Pojďte se podívat, proč byste i vy měli dát aromaterapii šanci.
Obsah
Aromaterapie jako moderní medicína dneška
Návrat k umění aromaterapii poměrně dobře ukazuje vývoj, kterým se lidstvo ubírá. Lidé již nechtějí bezmyšlenkovitě konzumovat chemické preparáty, které mají za úkol potlačit jádro jejich zdravotních komplikací.
Jako společnost jsme se obrátili dovnitř a začali jsme toužit po poznání příčin našich problémů. V tomto ohledu nám velmi pomáhá objevování metod alternativní medicíny, kterou máme spojenou právě s vnímáním individuality každého člověka.
Aromaterapie se jako disciplína věnuje léčení pomocí vůní. Může se jednat buď o vonné esence květin a bylin, ale také o esenciální oleje a další látky, které vychází z léčivých účinků jednotlivých druhů rostlin.
Tuto metodu můžete vyzkoušet přímo v pohodlí vašeho domova. Stačí si jen pořídit potřebné příslušenství a vybrat si některý z dostupných olejů či esencí.
Mezi ty úplně nejoblíbenější vůně patří:
Dnes 8.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Eukalyptus
- Růže
- Citrusy
- Levandule
- Santalové dřevo
- Ylang Ylang
- Bergamot
- Geránium
A mnoho dalších.
To, jaký olej je pro vás vhodný zjistíte tak, že si v dostupném seznamu rostlin (případně na etiketě oleje) přečtete, na který konkrétní problém daná vůně působí.
Jestli-že chcete desinfikovat vzduch v kanceláři či ve školní třídě, můžete využít účinky eukalyptového oleje. Pokud vás trápí problémy s usínáním a nespavostí, pak určitě sáhněte po oleji z levandule, který má zklidňující účinky. Při boji s duševní únavou a špatnou náladou zvolte vůně citrusů či bergamotu. K harmonizaci ženské energie pak slouží extrakt či oleje z růže.
Upozornění
Při výběru oleje vždy dbejte na to, abyste zvolili jeho vhodný typ. Některé oleje jsou vhodné pouze pro použití v aroma lampě či difuzéru. Takové nejsou zpravidla vhodné pro vnitřní užití či pro použití na kůži. Pro celkovou jistotu se vždy řiďte instrukcemi výrobce, které jsou obvykle uvedeny na etiketě.
Protože jsou oleje z rostlin velmi koncentrované, před aplikací oleje určeného na tělo se dobře ujistěte, že vám vybraný typ rostliny nezpůsobí alergickou reakci. To zjistíte tak, že trochu oleje kápnete na zápěstí ruky. Pokud se vám do 48 hodin na ruce objeví pupínky, skvrny či kůže začne svědit, rozhodně v užívání oleje nepokračujte.
Druhy aromaterapie
Jak jsme již nakousli v předchozím odstavci, aromaterapii můžeme rozdělit do několika kategorií.
Dělíme je na aromaterapii pomocí:
- Inhalace
- Koupelí
- Masáží
Inhalace
Inhalace je velmi populární způsob aromaterapie. Potřebujete k němu speciální aroma lampičku, do níž vložíte čajovou svíčku a do misky kápnete trochu vody, kterou smícháte s několika kapkami esenciálního oleje.
Voda se do lampy dává proto, že příliš vysokou teplotou by se olej znehodnotil a jeho účinky by přišly vniveč.
Pro inhalaci se také hodí aroma difuzéry. Ty klasické znáte z většiny obchodů s doplňky. Jde o menší lahvičku s olejem, ve které je ponořeno několik dřívek. Dřívka do sebe absorbují vůni oleje a postupně ji uvolňují do místnosti. Trochu nevýhoda této metody je, že nový difuzér může být ve vydávání vůně příliš intenzivní.
Milovníci modernějších technologií mohou zvolit moderní elektrický aroma difuzér. Jejich výhodou je, že se vyrábí v široké škále provedení. Mohou se tedy stát plnohodnotným bytovým doplňkem.
Elektrické difuzéry fungují na podobném principu, jako aromatická lampa. Do jejich nitra vložíte speciální vosk, kapsli či několik kapek oleje. Difuzér látku zahřeje a ta pak celý prostor příjemně provoní.
Koupele
Aromaterapie je velmi oblíbená i ve formě koupelí. Stačí, abyste si do lázně nakapali několik kapek aromatického oleje, spolu s trochou běžného oleje na vaření, který funguje jako nosný olej. (Pozor, musí se jednat o esenciální olej určený pro užívání na tělo.) Na celou vanu je třeba jen několik málo kapek vonných látek. Určitě to tedy s množstvím nepřehánějte.
Tento způsob užívání vonných olejů je vhodný především pro povzbuzení mysli. Nezřídka se dá ale použít i na uvolnění svalů a kloubů, či při léčbě vnitřních onemocnění.
Pokud ale nemáte na koupel čas, zkuste použít aromaterapeutický obklad. Pro tyto účely se hodí například Geránium, které pomáhá zmírňovat potíže spojené s premenstruačním syndromem.
Obklad vyrobíte tak, že do teplé vody nakapete několik kapek vybraného oleje. Do něj namočíte žínku či ručník a položíte jej na vybrané místo na těle.
Masáže
Nedílnou součástí aromaterapie jsou i masáže. Ty mají za úkol nejen uvolnit ztuhlé svaly, ale i harmonizovat mysl. Také často působí na vnitřní orgány člověka.
Jestli-že se rozhodnete pro aroma masáže, opět dbejte na vhodný výběr přípravku. Ten by měl být, stejně jako v případě aroma koupelí, vhodný pro užití na tělo. Taktéž je nutné ho spojit s nosným olejem.
Doopravdy aromaterapie funguje?
Léčivé účinky rostlin nelze popírat. Ačkoliv si to moderní věda nedovede vždy vysvětlit, už naši předkové měli v oblasti botaniky rozsáhlé povědomí. Správně vybranými bylinami dokázali léčit nemoci, a dokonce i zachraňovat životy. A to i přesto, že v dané době farmaceutický průmysl prakticky neexistoval. Není tedy radno tyto postupy zlehčovat.
Také je prokázáno, že vůně má přímý vliv na mozková centra. Díky ní lze velmi rychle navodit požadovaný stav mysli. Což se hodí v případě, že se potřebujete uklidnit a zbavit úzkosti. Stejně tak v situaci, že chcete do dne vkročit s dobrou náladou a plní pozitivní energie.
Ne nadarmo se k aromaterapii přiklonil i kosmetický průmysl, který těchto principů využívá při výrobě parfémů, sprchových gelů a tělových mlék.
Zkušenosti uživatelů
Aby aromaterapie fungovala, je potřeba mít víru v její účinnost a v pokročilém stádiu i trochu znalostí. (Zvlášť, pokud se rozhodnete vyrábět vlastní masti, olejové směsi a další.)
Ti, kteří aromaterapii vyzkoušeli tvrdí, že:
- Jim pomohla navodit požadovanou náladu
- Zbavila je stresu
- Urychlila porod
- Pomohla jim při léčení nachlazení
- Zkvalitnila život nevyléčitelně nemocným
- Odpuzuje hmyz
- Dá se použít i k léčení zvířat
Důvodů, proč vyzkoušet aromaterapii je celá řada. Dejte nám vědět, zda máte s touto disciplínou vlastní zkušenost.