Jak pěstovat angrešt a chutné recepty
Angrešt je bobulovina s chutnými a velkými plody. Pěstuje se podobně jako rybíz. Vyzkoušejte jeho pěstování i vy, péče o něj nedá až tak moc práce.
Obsah
Jeho pěstování
Plané odrůdy angreštu pocházejí z mírného pásma Evropy, Asie a Ameriky. Vyšlechtěním došlo ke zvětšení plodů a následně i ke zvýšení odolnosti proti chorobám. Nejdříve se pěstoval v Anglii a Francii v 15. století a pak se rozšířil do celé Evropy. U nás se angrešt začal objevovat až v 19. století a docházelo k prvním šlechtitelským pokusům, roubování angreštu na zlatou meruzalku a zrodila se i jeho stromková forma. Naše odrůdy patří i ke světové špičce.
Zásady pěstování angreštu
Angrešt má rád polostín v závětří zahrady. Stačí mu humózní půda a dostatek zálivky. Každý rok zjara se provádí zmlazovací řez a staré výhony se odstraní. Pro lepší úrodu se vysazuje vždy několik stromků či keřů vedle sebe, protože je angrešt samosprašnou rostlinou. Stromky potřebují oporu až po korunku, jinak se může vylomit v místě naroubování. Na podzim se odhrabe a odstraní listí, angrešt se namulčuje kompostem nebo drcenou kůrou či štěpkou z větví proto hlubokému promrznutí půdy.
Sázení angreštu na jaře i na podzim
Nové stromky můžete sázet na podzim i na jaře. Do vykopané jámy přidejte nasekanou trávu a rozleželý kompost, který bude rostlinu angreštu zásobovat živinami. Stromkový angrešt potřebuje ke kořenům kůl vysoký až po korunku. Další rok se hnojí tekutým hnojivem, protože zásoba živin se vyčerpá.
Americké padlí
Důležité je ochránit angrešt před americkým padlím. Vždy se informujte na nejnovější postřiky a poctivě stříkejte i preventivně. Pravidelná péče je základem boje s asi nejúpornější chorobou, která se nazývá padlí hnědé americké. To se v poslední době objevuje po celém našem území. Použít můžete postřik přípravkem Bioton, ale i pálení napadených větví a pravidelné odstranění a pálení spadaného listí. Do kompostu rozhodně nepatří. Řešením je i pěstování rezistentních odrůd.
Angreštová marmeláda
Plody se v kuchyni dají zužitkovat mnoha způsoby. Angreštová marmeláda nebo angreštový džem je oblíbenou pochoutkou. Angrešt velmi pečlivě očistíme a rozvaříme, pak jej důkladně rozmixujeme a znovu povaříme s cukrem a pektogelem. Plníme ještě vřelou marmeládu plnit do pečlivě vyvařených sklenic a dobře ji zavíčkujeme. Nejlépe je umýt sklenice v myčce.
Dalším způsobem může být postup, kdy angrešt odšťavníme, odvážíme z něj litr, dáme jej do hrnce, přidáme gelfix se dvěma lžícemi cukru, nakonec přidáme do šťávu a minutu ještě povaříme. Pak přidáme zbytek cukru, vaříme dalších 5 minut a odstavíme. Nakonec plníme do připravených sklenic.
Zkusit můžete i recept na angreštový kompot. Opraný a očištěný angrešt zbavený okvětí a stopek propícháme vidličkou, zalijeme jej vodou rozmíchanou s cukrem a necháme 24 hodin, aby se důkladně prosladil. Pak angrešt pomocí děrované naběračky z vody vyjmeme, narovnáme do dobře vymytých sklenic, zalijeme cukerným roztokem a nakonec sklenice pevně uzavřeme. Následně sterilujeme při 85 °C po dobu 20 – 30 minut. Po vychladnutí uložíme v chladu.
Dnes 9.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.