Akrofobie – chorobný strach z výšek
Už se vám někdy stalo, že jste se procházeli po průhledném schodišti a při pohledu pod sebe se vám dost znatelně zhoupl žaludek? V tom případě trpíte akrofobií. Což je jiný název pro chorobný strach z výšek. Jak vzniká a jak se dá trochu lépe zvládat?
Určitě jste se s tím už někdy v životě setkali. Jako malí jste vylezli na kde co. (A čím výš to bylo, tím lépe.) Postupem času vás ale při každé návštěvě rozhledny, nebo vyhlídkové věže, začal přepadat tísnivý pocit strachu. Nejsem už moc vysoko? Co když spadnu, nebo se mi něco stane a uvíznu tady nahoře už navěky?
I když se nám tyto strachy zdají být při pohledu ze země iracionální, můžeme mít kvůli nim tendenci se výškám zcela vyhýbat. Případně se stále snažíme pokořit sami sebe, ale vždy to skončí atakem paniky, kvůli kterému si vždycky uděláme ostudu. (Třeba na firemním teambuildingu v lanovém centru.)
Ačkoliv není akrofobie smrtelná, podíváme se na to, jak ji umět ovládnout.
Co je to akrofobie?
Jak už tento zkrácený název napovídá, akrofobie je druh fobie. Konkrétně jde o odborný název pro strach z výšek. Vzhledem k běžnému výskytu v populaci ji řadíme mezi nejčastější fobie. (Podobně, jako třeba arachnofobii, která je chorobným strachem z pavouků.)
Akrofobie může mít spoustu různých podob. Zatímco někomu vadí jen pohled pod sebe z opravdu velké výšky, někdo může mít strach i při přecházení mostu, nebo při pohledu na obrázky a fotky. Rozlišujeme i různé stupně intenzity strachu. Mezi ty mírnější lze řadit nervozitu, nebo lehkou závrať. Ty vážnější zahrnují neschopnost normálního života a silné záchvaty paniky.
Příznaky akrofobie
To, že by mohla být akrofobie i váš osobní problém poznáte podle několika indikátorů, které se pojí s úzkostí a stresem.
Pokud jste nějakým způsobem konfrontováni s výškou, může se u vás projevit:
Dnes 9.10.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
- Náhlé pocení
- Zrychlený tlukot srdce
- Bolest na hrudi
- Motání hlavy
- Nevolnost
- Narušení rovnováhy a koordinace pohybu
- Chorobné vyhýbání se výškám
- Panika
- Extrémní strach
- Úzkost
Dá se mi nějak pomoci?
Pokud se opravdu necítíte dobře a zároveň máte chuť něco změnit, můžete se objednat k psychologovi, který vám pomůže dostat se až k jádru problému. (Někdy fobie nemají žádný známý spouštěč, ale zrovna v případě akrofobie může jít o reakci na špatnou zkušenost, nebo trauma.)
V případě, že tento postup nezabírá, můžete se s terapeutem domluvit na tom, že se budete cíleně konfrontovat se svým strachem. Pro začátek třeba tak, že si stoupnete na židli. Následně vystoupáte na nižší kopec a pak na (bezpečnou) rozhlednu. Často se při léčbě používají i fotografie, které jsou pořízené z pohledu někoho, kdo se dívá dolů z velké výšky.
Také můžete vsadit na trochu zábavnější formu léčby a objednat se na virtuální realitu. Ta nasimuluje problémový jev, ale zároveň při ní zůstanete v bezpečném prostředí. Poslední variantou je pak užívání léků.
Relaxační techniky
Pokud si myslíte, že váš strach z výšek není až tak vážný, ale i přesto byste se ho chtěli zbavit, můžete na sobě otestovat relaxační techniky.
Zkuste:
- Se několikrát po sobě pořádně nadechnout
- Se uklidnit tím, že se vám nemůže nic stát (samozřejmě se ale nemůžete předklánět přes zábradlí, nebo dělat jiné rizikové pohyby)
- Zaměřit svou pozornost na něco pozitivního (na přírodu okolo, nebo na něco zajímavého, co je na horizontu)
- Sami sobě vysvětlit, že váš strach nemá racionální základ
Máte strach z výšek? Pokud ano, dospěli jste někdy do bodu, kdy jste se rozhodli pro jeho profesionální léčbu?