5 nejsilnějších mýtů o kávě
Všichni víme, že kofein je hlavně v kávě a čaji. Ale věděli jste, že je ho docela dost i v kakaových bobech, nebo některých lécích na bolest, na nachlazení a v pilulkách na hubnutí? O kofeinu a kávě koluje mnoho mýtů, kterým věříme, protože jsme je slyšeli a četli nesčetněkrát. Jsou však pravdivé?
Obsah
Je to stimulant centrálního nervového systému a jako takový způsobuje při pravidelném užívání mírnou fyzickou závislost. Na rozdíl od mnoha jiných návykových látek však neohrožuje fyzické zdraví a nedovede vás k sociálním nebo ekonomickým problémům. Pokud přestanete kofein náhle užívat, můžete sice mít den nebo dva abstinenční příznaky, zvlášť, jestli jste pili víc než dva šálky denně, ale není to nic strašného.
Kofeinový absťák se projevuje:
- Bolestí hlavy
- Popudlivostí
- Lehce depresivní náladou
- Potížemi s koncentrací
- Úzkostí
Zvyšuje kofein riziko osteoporózy, rakoviny nebo onemocnění srdce?
Pokud nepřijímáte denně víc než 300 mg kofeinu nebo tři šálky kávy a jste dospělí, rozhodně se nemusíte bát o své zdraví. Někteří lidé však mohou být k účinkům kofeinu náchylnější, pokud jsou starší nebo mají vysoký krevní tlak.
Je pravda, že kofein může zvýšit vylučování vápníku močí, ale studie prokázaly, že nijak nezvyšuje riziko vyplavování vápníku z kostí, jde pouze o vápník z krve. Kromě toho, pokud si do kávy dáváte alespoň dvě lžíce mléka, bohatě tím úbytek vápníku doplníte.
U starších lidí však existuje riziko zlomeniny kyčle, protože jsou citlivější na účinky kofeinu na metabolismus vápníku. Proto se starším lidem nedoporučuje konzumovat více než 300 mg kofeinu denně.
Co se týče onemocnění srdce, dočasné zvýšení frekvence srdečního tepu a tlaku při konzumaci kávy je normální u lidí, citlivých na kofein. Studie však neprokázaly souvislost mezi kofeinem, vyšším cholesterolem, srdeční arytmií nebo kardiovaskulárními nemocemi.
Stejně tak existují medicínské studie o vztahu kofeinu a rakoviny. Studie zahrnující 20 000 pacientů neodhalily nejmenší vztah mezi kofeinem a vznikem rakoviny. Naopak se zjistilo, že kofein může mít ochranný účinek proti některým jejím typům.
Dehydratuje kofein náš organismus?
Kofein působí jako mírné diuretikum a nutí nás tedy chodit trochu víc močit. Nicméně organismus má po konzumaci kofeinových nápojů tendenci dopady této mírné ztráty tekutin kompenzovat. Výsledkem je, že přestože po kávě chodíme víc na záchod, dehydratace po ní nenastane, pokud nepřijímáme pravidelně velké množství kofeinu.
Dnes 13.9.2024 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití
slevového kódu "TAJEMSTVIZDRAVI". Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.
Škodí kofein dětem?
Děti dnes přijímají poměrně velké množství kofeinu v energetických nápojích. Kofein sám o sobě není pro děti od 6 let nebezpečný, pokud ho nekonzumují více než 22 mg denně. Bohužel, energetické nápoje ho často obsahují vyšší množství, mohou ho v sobě mít až 77 mg.
Některé děti také mohou být na kofein citlivé, takže se po konzumaci může dostavit podrážděnost nebo úzkost. Energetické nápoje jsou pak pro děti nevhodné nejen kvůli vyššímu množství kofeinu, ale zejména kvůli obrovskému množství cukru, které obsahují.
Pomůže nám kofein vystřízlivět?
Výzkumy prokázaly, že dojem vystřízlivění po kofeinu je falešný. Lidé, kteří pili alkohol, si často myslí, že po vypití kávy mohou řídit. Ve skutečnosti však mají úsudek stále stejně narušený, podobně jako mají prodloužený reakční čas. Vlastně se ukázalo, že pití alkoholu a kávy dohromady způsobuje více dopravních nehod než pouze pití alkoholu.
Má kofein nějaké zdravotní benefity?
Pokud pijete kávu, máte možná pocit, že zvyšuje vaši bdělost, soustředění a máte po ní více energie. Vědecké studie tyto subjektivní pocity potvrzují. Francouzská studie prokázala u žen, které pily kávu, pomalejší pokles kognitivních schopností.
Kofein také pomáhá na určitý typ bolesti hlavy a zdá se, že u některých lidí zmírňuje i astma. Máme také nějaké indicie, že kofein snižuje riziko Parkinsonovy nemoci, nemocí jater, kolorektálního karcinomu, diabetu 2. typu a demence.